Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, czyli święto Matki Boskiej Zielnej
15 sierpnia obchodzimy Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, nazywane też świętem Matki Boskiej Zielnej. To ważne wydarzenie dla chrześcijan, bowiem przypomina o wzięciu do nieba matki Chrystusa wraz z ciałem i duszą po zakończeniu jej życia na Ziemi.
Warto podkreślić, iż święto to jest przedmiotem dogmatu Kościoła katolickiego ogłoszonego w listopadzie 1950 r. za panowania ówczesnego papieża Piusa XII. Owy dogmat potwierdza to, że po śmierci Maryja wraz z ciałem i duszą doznała wiecznej chwały. Trzeba jednak przypomnieć, iż nie ma w tym przypadku rozstrzygnięcia okoliczności śmierci matki Chrystusa.
Wniebowzięcie NMP jest w Kościele katolickim świętem nakazanym, czyli tego dnia wierni zobowiązani są do uczestniczenia we mszy świętej oraz zaniechania prac (tych, które nie są konieczne).
Dogmatu Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny nie uznają jednak starokatolicy, którzy uważają, iż nie ma ku temu podstaw biblijnych oraz nie został on ogłoszony przez Sobór Powszechny. W związku z tym 15 sierpnia obchodzą oni święto Zaśnięcia Bogurodzicy, czyli dzień śmierci Maryi. Nie dogmatyzują jednak tego, w jaki sposób zmarła i jak przeszła do nieba.
Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny nazywane jest też świętem Matki Boskiej Zielnej. W Polsce, jak i wielu innych krajach, matka Jezusa jest bowiem uznawana za patronkę ziemi oraz roślinności. Dlatego tego dnia wielu rolników przynosi do świątyni wiązankę z kwiatów, zbóż i ziół, które poświęcone rozrzuca później na swoich polach. Ma to im zapewnić dobre plony w kolejnym roku. Poświęconymi ziołami okadzano niegdyś też domy, co miało chronić przed pożarami i burzami. Wiązanki wieszane były też za lub obok świętych obrazów.
15 sierpnia rokrocznie w Kalwarii Zebrzydowskiej przygotowywane są inscenizacje zaśnięcia Matki Bożej oraz jej Wniebowzięcia. Uroczystości odbywają się też na Jasnej Górze – na to święto przybywają tam pielgrzymi z całego kraju (zobacz też:
Wyruszyła Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. To już 35. raz oraz
Nie straszne im słońce, deszcz i wiatr. Rowerami pojechali na Jasną Górę
Świętuje też wojsko
15 sierpnia obchodzimy też Święto Wojska Polskiego. Upamiętnia ono też Cud nad Wisłą, czuli Bitwę Warszawską z 1920 r. Tego dnia we wszystkich większych miastach odbywają się uroczyste obchody przypominające wydarzenia sprzed lat oraz doceniające współczesną rolę, jaką pełni wojsko. Także w Białymstoku o godz. 12.30 pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego odbędzie się uroczysty apel, pokaz sprzętu wojskowego oraz złożeniem kwiatów. Więcej:
Tego dnia w archikatedrze o godz. 11.00 odprawiona będzie też uroczysta msza św. w intencji ojczyzny. Uroczystości przewodniczył będzie Bp Henryk Ciereszko, Administrator Archidiecezji Białostockiej.
15 sierpnia jest dniem ustawowo wolnym od pracy (jeśli nie przypada w weekend). Zamknięte są sklepy, a komunikacja miejska działa zgodnie ze świątecznym rozkładem jazdy.