15 inicjatyw walczy o to, by być kluczowymi w Białymstoku
Piętnaście projektów – zgłoszonych przez instytucje kultury i organizacje pozarządowe – wpłynęło do Programu Wydarzeń Kluczowych. Wśród nich są m.in. wydarzenia muzyczne, taneczne, lalkarskie.
UM Białystok
W drugiej połowie marca miasto ogłosiło nabór do Program Wydarzeń Kluczowych. Ma on ułatwić rozwój dużych wydarzeń kulturalnych o doniosłym znaczeniu artystycznym, organizowanych przez białostockich twórców, które umożliwią rozwój kultury w naszym mieście. To przedsięwzięcie wpisuje się w realizację Programu polityki kulturalnej Miasta Białystok na lata 2018-2022 plus przyjęte rok temu.
- Było bardzo dużo dyskusji o tym, które wydarzenie kulturalne jest najważniejsze i to się ciągnęło od wielu lat. W związku z tym, że nie byliśmy w stanie wskazać jednego wydarzenia, ponieważ środowisko działa prężnie, stworzyliśmy ten program - mówi Edyta Mozyrska, dyrektor Departamentu Kultury, Promocji i Sportu w białostockim magistracie.
W ramach naboru, który trwał do 25 kwietnia, jedna organizacja, czy też instytucja, mogła zgłosić tylko jeden projekt. O tym, które z nich zostaną wybrane, zdecyduje kapituła nazwana Zespołem 100, którą tworzą przedstawiciele miejskich i wojewódzkich władz, dyrektorzy instytucji kultury, twórcy, animatorzy oraz dziennikarze. Wyniki głosowania zostaną ogłoszone w czerwcu.
– Program zakłada możliwość udzielenia wsparcia finansowego z budżetu Miasta pięciu przedsięwzięciom, począwszy od 2020 roku. Mają to być trzy projekty zgłoszone przez organizacje pozarządowe i dwa projekty zgłoszone przez instytucje kultury – wyjaśnia prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.
Projekty zgłoszone przez instytucje kultury:
- Bieg Pamięci Sybiru – Muzeum Pamięci Sybiru,
- festiwale lalkarskie: Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich LALKA-NIE-LALKA – Nurt Profesjonalny (2020, 2022) i Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek dla Dorosłych METAMORFOZY LALEK (2021) – Białostocki Teatr Lalek,
- Podlaska Oktawa Kultur – Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sztuki i Folkloru – Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury,
- Kierunek Wschód – Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku,
- Halfway Festival – Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki,
- Festiwal Artystycznej Książki dla Dzieci – Galeria Arsenał.
Projekty zgłoszone przez organizacje pozarządowe (ngo):
- Festiwal Piosenki Żeglarskiej Kopyść – Akademicki Yacht Club,
- Up To Date Festival – Stowarzyszenie Pogotowie Kulturalno-Społeczne,
- Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej Hajnówka w Białymstoku – Fundacja Muzyka Cerkiewna,
- Festiwal Światła i Sztuki Ulicy Lumo Bjalistoko– Stowarzyszenie Kreatywne Podlasie,
- Międzynarodowy Festiwal Sztuk Dawnych im. Izabeli Branickiej – Fundacja Pro Anima,
- Festiwal Kalejdoskop – Podlaskie Stowarzyszenie Tańca,
- Festiwal Literacki Na Pograniczu Kultur– Fundacja Sąsiedzi,
- Max Białystok Festiwal – Stowarzyszenie Muzeum Żydów Białegostoku,
- Festiwal Biała Czysta Kulturalna – rzeka dla mieszkańców – Fundacja Teatr Latarnia.
Środki, które zostaną przeznaczone na projekty organizacji pozarządowych, to minimum 1,1 mln zł w pierwszym roku. Teoretycznie nie ma limitu kosztów, ale muszą być one oczywiście realne i co ważniejsze, muszą iść na rozwój konkretnej inicjatywy
Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl