Aktualności

Wróć

14. rocznica śmierci św. Jana Pawła II. Będzie modlitewny przemarsz i utrudnienia w ruchu

2019-04-02 09:14:50
We wtorek (2.04) przypada XIV rocznica śmierci papieża Jana Pawła II. W związku z tym organizowany jest przemarsz modlitewny, dlatego w godzinach wieczornych w niektórych miejscach ruch będzie utrudniony.
wikipedia
Droga do Stolicy Apostolskiej

Jan Paweł II, czyli Karol Józef Wojtyła, urodził się 18 maja 1920 r. w Wadowicach. W wieku kilku lat stracił matkę, wychowywał więc go ojciec. W 1938 r. ukończył gimnazjum i przeprowadził się wraz z ojcem do Krakowa. Tam rozpoczął studia polonistyczne na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Gdy wybuchła II wojna światowa, uczelnia została zamknięta, a młody Wojtyła podjął się pracy w kamieniołomach.

W 1942 r. młody Wojtyła wstąpił do konspiracyjnego Arcybiskupiego Seminarium Duchownego. W tym samym czasie studiował filozofię na tajnym Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1946 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Później studiował też filozofię w Rzymie oraz pracował z Polonią, m.in. w Holandii czy Francji. W 1948 r. został wikariuszem w parafii Niegowić, rok później - w parafii św. Floriana w Krakowie. Kilka lat potem młody Wojtyła wykładał teologię moralną i etykę społeczną w krakowskim Seminarium Duchownym. W 1958 r. został mianowany na biskupa pomocniczego abpa archidiecezji krakowskiej Eugeniusza Baziaka. 5 lat później Karol Wojtyła był mianowany przez papieża Pawła VI arcybiskupem metropolitą krakowskim.

W 1978 r. został wybrany na papieża. Było to duże zaskoczenie, bowiem po raz pierwszy od 455 lat na Stolicy Apostolskiej zasiadł biskup, który nie był Włochem. Jego papieska posługa miała wpływ na cały świat, bowiem duchowny chciał postawić swój Kościół w sercu nowego sojuszu religijnego, który zgromadziłby Żydów, muzułmanów i chrześcijan w wielkiej religijnej armadzie. Papież dążył do poprawienia relacji między różnymi wyznaniami. Podczas swojego pontyfikatu odwiedził 129 krajów. Zmarł 2 kwietnia 2005 r.

Co roku upamiętnia się jego osobę

Rokrocznie w wielu polskich miejscowościach w dniu jego śmierci organizowane są przemarsze modlitewne, odprawiane są msze św. itp., by upamiętnić jego osobę.

W związku z tym 2 kwietnia o godz. 18.00 w Białymstoku odbędzie się Eucharystia w kościele parafialnego pw. św. O. Pio przy ul. Mickiewicza 54a. Po niej nastąpi przemarsz na lotnisko Krywlany. Dlatego na tej trasie - do ok. godz. 20.30 - kierowcy mogą spodziewać się utrudnień w ruchu.

Aby wszyscy mogli później wrócić do domu - Białostocka Komunikacja Miejska podstawi na lotnisko Krywlany o godz. 20.15 trzy autobusy jednoczłonowe. Będą czekały na przystanku Mickiewicza / Ogródki działkowe (nr inw. 700), by rozwieźć uczestników uroczystości. Autobusy te pojadą następującą trasą: Mickiewicza – Brzoskwiniowa – Dojlidy Górne – Karpińskiego – Mickiewicza – Elektryczna – Branickiego – Piłsudskiego – Sienkiewicza/Rzeka Biała (nr inw. 417). Na trasie przejazdu będą obowiązywały istniejące przystanki.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl