Aktualności

Wróć

12 kolumn i posadzka-szachownica. Wyremontowany Pawilon Włoski przyciągnie sapcerowiczów?

2021-01-08 15:41:37
Kilka miesięcy trwał remont Pawilonu Włoskiego na terenie dawnych boskietów przy Pałacu Branickich. Dotąd zaniedbany i zapomniany teraz ma szansę przyciągnąć między swe kolumny spacerowiczów.
WUOZ w Białymstoku
Kilka miesięcy trwał remont Pawilonu Włoskiego na terenie dawnych boskietów przy Pałacu Branickich. Dotąd zaniedbany i zapomniany teraz ma szansę przyciągnąć między swe kolumny spacerowiczów. Zakończył się remont Pawilonu Włoskiego oraz części ogrodzenia ogrodów Branickich od ul. Akademickiej.

Prace w Pawilonie Włoskim obejmowały m.in. ułożenie czarno-białej posadzki, ułożenie stopni z piaskowca, wykonanie tynków, malowanie ścian i sufitów, wykonanie pokrycia dachu i obróbek blacharskich na attyce i gzymsach, uzupełnienie detalu architektonicznego. Remont ogrodzenia polegał m.in. na pomalowaniu muru, uszczelnieniu pokrycia, renowacji krat, wzmocnieniu fundamentu - podsumowuje Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Białymstoku, wg którego zaleceń wykonano remont.

W tynkach pawilonu przeważa żółto-beżowa kolorystyka. Dla końcowego efektu wiele daje nowa posadzka - czarno-biała kamienna szachownica.

Część ogrodu, w której znajduje się Pawilon Włoski nabrała kształtu podczas najintensywniejszych prac prowadzonych na ich terenie - w latach 30. XVIII w. W 1737 r. przystąpiono do formowania boskietów i szpalerów w ogrodzie górnym i dolnym, do których sprowadzano lipinę, grabinę, kasztanowce, brzozy i olchy głównie z Puszczy Knyszyńskiej, Bociek, Janowa i z Gdańska. Sam pawilon powstał w latach 30. lub 60. XVIII w. Wg źródeł ikonograficznych w części ogrodu z boskietami znajdowała się też fontanna, a w rogu całego założenia, altana chińska.

Jesienią nieopodal Pawilonu Włoskiego prowadzono badania archeologiczne. Ich celem było zabezpieczenie widocznych na powierzchni alejek kamiennych reliktów architektury ogrodowej. Chodziło także o rozpoznanie sposobu zagospodarowania tak zwanych gabinetów przejściowych położonych na poprzecznych alejkach. W ich trakcie odkryto XVIII-wieczny poziom alejki wysypanej żółty piaskiem a także poziom użytkowy datowany na XVI i XVII w. Więcej o wykopaliskach: Odkrycia archeologiczne w Ogrodzie Branickich.

W tym roku zostanie przeprowadzony remont całego ogrodzenia Pałacu Branickich.

Na razie miasto nie ma konkretnych planów dotyczących rewitalizacji części boskietowej ogrodu przy Pawilonie Włoskim.
Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl