Aktualności

Wróć

11 zastępów straży pożarnej gasiło pożar lasu

2022-05-20 09:10:36
W tym roku straż pożarna odnotowała trzykrotnie więcej pożarów lasów, niż w analogicznym czasie 2021 r. W ostatnich dniach płonął las na terenie kompleksu leśnego Czerwony Bór.
KP PSP Zambrów
W środę (18.05) po południu do stanowiska kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Zambrowie z wieży obserwacyjnej Nadleśnictwa Łomża wpłynęła informacja o pożarze lasu na terenie kompleksu leśnego Czerwony Bór.

- Osoba zgłaszająca poinformowała, że widzi duże zadymienie kierując się z miejscowości Szumowo do Czerwonego Boru. W chwili przyjazdu pierwszego zastępu SP zastano pożar poszycia leśnego oraz młodnika (las  ok. 15-letni) o łącznej powierzchni kwatery 16 ha. Z informacji uzyskanych od leśniczego pożarem mogło być objęte do 5 ha młodnika - informuje asp. sztab. Jerzy Szczechura.

Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu 4 prądów gaśniczych w natarciu na palący się młodnik i poszycie leśne oraz 2 prądy gaśnicze  w obronie pozostałej części lasu. Po lokalizacji pożaru przystąpiono do dogaszania i przelewania pojedynczych zarzewi ognia. Nadleśnictwo zadysponowało samolot gaśniczy, który w fazie dogaszania wykonał zrzut wody na pogorzelisko. Po ugaszeniu ustalono powierzchnie spalonego lasu na 1,2 ha.

Zdecydowane działania strażaków przyczyniły się do uratowania ponad 14 ha lasu. W zdarzeniu brało udział 11 zastępów PSP i OSP z terenu powiatu zambrowskiego.

Do połowy maja strażacy odnotowali ponad 3 tys. pożarów w lasach w całej Polsce, w wyniku których 3 osoby straciły życie, a 8 odniosło obrażenia. 

- To ponad trzykrotnie więcej pożarów w lasach niż w analogicznym czasie 2021 roku, kiedy strażacy odnotowali 913 pożarów na terenach leśnych. W 2022 r. najwięcej pożarów lasów odnotowano w województwach: mazowieckim 697, łódzkim 272, wielkopolskim 256, świętokrzyskim 222 oraz lubuskim 219 - przekazuje Komenda Główna PSP.

Średni czas interwencji strażaków przy pożarach lasów to 102 minuty. W akcjach gaśniczych zużyto 37090 metrów sześciennych wody (ponad 37 mln litrów wody). Straty pożarowe szacuje się na ponad 26 mln zł.

Pożary lasów rozwijają się bardzo szybko, powodując zagrożenie dla ludzi przebywających w lesie oraz budynków sąsiadujących z terenami leśnymi. Ponadto, pożary w lasach powodują bardzo duże zadymienie, niebezpieczne dla ruchu drogowego. Najczęstszymi przyczynami pożarów w lasach są: ogniska rozpalane na terenie lasu lub w bezpośrednim sąsiedztwie lasów, niedopałki papierosów porzucone w lesie, niedogaszone zapałki wyrzucane z przejeżdżających pojazdów, przerzuty ognia z palących się traw i nieużytków rolnych,iskry z pojazdów szynowych i innych, umyślne podpalenia.
Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl