103. rocznica wyzwolenia Białegostoku z rąk zaborców [ZDJĘCIA]
19 lutego mijają 103 lata od odzyskania przez Białystok niepodległości. Obchody miejskie rocznicy rozpoczęły się równo o godz. 12.00 na białostockim Rynku Kościuszki.
Redakcja BiałystokOnline
19 lutego 1919 r. Białystok odzyskał niepodległość - ponad 3 miesiące później od momentu odzyskania niepodległości przez Polskę 11 listopada 1918 r.
Niemcom zależało na utrzymaniu Białegostoku, ponieważ przebiegała tędy linia kolejowa z Brześcia do Prus Wschodnich, umożliwiająca odwrót ich wojsk z Ukrainy.
Porozumienie Naczelnego Dowództwa Wojska Polskiego i POW z Niemiecką Radą Żołnierską sprawiło, że faktyczne wyzwolenie Białegostoku nastąpiło 19 lutego 1919 r. Wtedy to z miasta odjechał ostatni pociąg z ewakuującym się niemieckim wojskiem, a na ulicach pojawili pierwsi polscy żołnierze. Oficjalne przekazanie władzy, z mszą polową przed kościołem farnym i defiladą, odbyło się 22 lutego 1919 r.
W związku z 103. rocznicą o godz. 10.00 odbyło się otwarcie instalacji artystycznej 1919 przed budynkiem Muzeum Wojska (ul. Kilińskiego 7). Ponadto o godz. 11.00 chętni mieszkańcy poszli na historyczny spacer Śladami białostockiej niepodległości.
Z kolei o godz. 12.00 odbyła się oficjalna uroczystość z udziałem władz miasta, wojewody, samorządu województwa podlaskiego i wojska pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego na Rynku Kościuszki. Uczestnicy złożyli pod pomnikiem kwiaty oraz zapalili znicze.
O godz. 13.00 została otwarta wystawa Za mundurem panny sznurem... przygotowana ze zbiorów własnych Muzeum Wojska w Białymstoku oraz Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, Centralnego Archiwum Wojskowego w Warszawie, Centralnej Biblioteki Wojskowej w Warszawie i kolekcjonerów prywatnych.
Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl