Choć Polska odzyskała niepodległość 11 listopada 1918 r., to niemiecka okupacja Białegostoku zakończyła się trzy miesiące później - 19 lutego 1919 r. Wówczas w godzinach popołudniowych z dworca kolejowego odjechały ostatnie niemieckie oddziały.
W 2021 r. przypada 102. rocznica wyzwolenia Białegostoku i przyłączenia miasta do niepodległej ojczyzny.
Złożenie kwiatów
Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski wraz z radnymi złożyli kwiaty na Rynku Kościuszki pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego.
– W imieniu wszystkich mieszkańców miasta oddaliśmy w ten sposób hołd twórcom polskiej niepodległości i tym, którzy oddali za nią życie – powiedział prezydent.
W mieście można także zobaczyć wywieszone flagi biało-czerwone oraz biało-żółto-czerwone. Na autobusach BKM pod nazwą linii jest także wyświetlony komunikat Niepodległość.
Brak obchodów
Ze względu na ograniczenia związane z pandemią mieszkańcy Białegostoku nie mogli uczestniczyć w obchodach, tak jak to było dotychczas.
Z okazji 102. rocznicy odzyskania niepodległości przez miasto, Muzeum Wojska w Białymstoku zorganizowało szereg działań. Zobacz więcej:
Muzeum świętuje niepodległość Białegostoku.
W piątek (19.02) o godz. 17.00 zostanie także podświetlony na biało-czerwono Pałacyk Gościnny przy ul. Kilińskiego w Białymstoku.