11 listopada 1918 roku - to data oficjalnego odzyskania niepodległości przez Polskę. Trzeba jednak pamiętać, że to doniosłe wydarzenie nie miało miejsca w jeden dzień, lecz był to dłuższy proces, na który złożyły się różne wydarzenia odbywające się na terenie całego naszego kraju. Data została zatem wybrana tylko umownie na to święto, ponieważ zbiegała się ona z zakończeniem I wojny światowej poprzez podpisanie rozejmu w Compiegne, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec.
Dzień wcześniej z więzienia Magdeburgu do Warszawy przybył Józef Piłsudski, który następnie został zwierzchnikiem wojska i otrzymał misję utworzenia Rządu Narodowego. W tych dwóch dniach - 10 i 11 listopada 1918 - naród polski w pełni uświadomił sobie, że znów żyje we własnym kraju, zaś depeszę notyfikującą powstanie niepodległego państwa polskiego, podpisaną przez Józefa Piłsudskiego, rozesłano kilka dni później - 19 listopada.
Trzeba jednak pamiętać, że formalnie rzecz biorąc Białystok nie odzyskał niepodległości 11 listopada 1918 roku. Wojska niemieckie stacjonowały tutaj jeszcze do lutego 1919 roku. Dopiero wówczas miasto zaczęło świętować niezależność wraz z całym krajem.
Szczegóły o obchodach:
Obchody Święta Niepodległości w Białymstoku. Nie tylko uroczystości