100 tys. zł na zakup mieszkania - proponuje w swoim programie PSL
Polskie Stronnictwo Ludowe od kilku miesięcy pracowało nad programem wyborczym. Program ten ma łączyć pokolenia i budować solidarność międzypokoleniową.
Anna Kulikowska
W poniedziałek (27.02) podczas konferencji prasowej, przedstawiciele Polskiego Stronnictwa Ludowego w Białymstoku zdradzili szczegóły swojego programu wyborczego.
- Program ten składa się z trzech części: praca, która się opłaca, własny kąt i dziedziczenie emerytur. To sprawia, że mamy do czynienia z zupełnie nową filozofią, mianowicie, w jednym akcie prawnym chcemy zapisać kluczowe dla rozwoju Polaków, dla rozwiązywania problemów demograficznych, finansowych i zapewnienia spokojnego bytu emerytów pakiet rozwiązań - mówił Cezary Cieślukowski, przewodniczący Klubu Radnych PSL w sejmiku województwa podlaskiego, wiceprezes PSL-u w województwie podlaskim.
Rozwiązania, jakie przedstawiło PSL skierowane są do ludzi młodych, którzy pracują oraz do ludzi, którzy zakończyli pracę, a chcą godnie przeżyć wiek senioralny.
Młodzi na garnuszku rodziców
Własny kąt jest pomysłem skierowanym do młodych ludzi.
- Z badań statystycznych wynika, że prawie 3,5 mln Polaków, w wieku do 35 lat, mieszka kątem u rodziców. Nie mają własnego mieszkania, a przez to nie mają szans na rozwój rodziny. Proponujemy pomoc tym osobom. Pomoc ma składać się z dwóch elementów: każda młoda osoba, która chce lub już założyła rodzinę, otrzyma wsparcie w formie jednorazowej dotacji w kwocie 100 tys. zł. Drugim elementem jest to, aby każda młoda rodzina mogła na zakup własnego mieszkania zaciągnąć kredyt, który będzie finansowany ze środków Banku Gospodarstwa Krajowego i którego oprocentowanie nie przekroczy 1,5 % - podkreślał Cezary Cieślukowski.
Jak dodał, dziś młodym osobom bardzo trudno jest kupić własne mieszkania, możliwości otrzymania kredytu w bankach komercyjnych są ograniczone.
- Państwo musi wyciągnąć pomocną rękę i problem spróbować rozwiązać - stwierdził Cezary Cieślukowski.
Wsparcie seniorów
Drugim istotnym elementem programu Uczciwa Polska jest inicjatywa ustawy o dziedziczeniu emerytur.
- Jest to propozycja skierowana głównie do kobiet, ponieważ one z reguły dłużej żyją. Emerytury dziedziczone po mężu byłyby bardzo dobrym rozwiązaniem i dodatkowym źródłem dochodu w okresie starości. Propozycja ta określa, aby najwyższa emerytura współmałżonka była dziedziczona w 100 %, natomiast druga emerytura w 50 % - zapowiedział Jerzy Leszczyński, radny sejmiku województwa podlaskiego z Klubu PSL.
Dodatkowa praca
Trzecim elementem programu PSL-u jest praca, która się opłaca.
- W trudnej sytuacji gospodarczej wielu rodzin, mamy w Polsce bardzo dużo ludzi aktywnych, którzy aby poprawić swój los, rozwijać się, podejmują dodatkowe zatrudnienie, zakładają firmy, pracują na umowy-zlecenia, umowy o dzieło. Uważamy, że nieprawidłowe jest to, że od tych dodatkowych zarobków państwo polskie czerpie dużo większe korzyści w postaci składek i podatków. Ta aktywność gospodarcza Polaków powinna być nagradzana, a nie karana. Takim zwyczajem, które powinno wejść w nasze prawo jest to, aby każde dodatkowe zatrudnienie, poza pierwszym etatem było zwolnione z podatku i składek zdrowotnych - przedstawił pomysł Cezary Cieślukowski.
Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl