100 tys. sumów trafiło do rzeki Narew
Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie kontynuuje zarybianie obwodów, na których prowadzi racjonalną gospodarkę rybacką.
Wody Polskie
Z początkiem lipca 100 tys. sztuk suma europejskiego narybku letniego trafiło do rzeki Narew w okolicach miejscowości Krzewo niedaleko Łomży. W zarybianiu Narwi uczestniczył Janusz Wrona, zastępca Prezesa Wód Polskich.
- Sum zamieszkuje duże rzeki, starorzecza oraz zbiorniki Europy Wschodniej i Środkowej. Głównym siedliskiem sumów są przede wszystkim wolno płynące rzeki. Ryby te najczęściej przebywają w głębokich jamach i wykrotach, które wykorzystują w czasie dnia jako kryjówki. Z reguły sum jest samotnikiem, zwłaszcza większe osobniki, aczkolwiek zdarza się, że poluje w niewielkich grupach. Odżywia się mniejszymi rybami, ssakami, płazami oraz małżami i rakami. Czasem poluje też na drobne ptaki wodne - wyjaśniają Wody Polskie.
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku wprowadza do użytkowanych wód głównie gatunki drapieżne będące regulatorami ryb małocennych tzn. drobnych karpiowatych, które odpowiadają za eutrofizację zbiorników wodnych. Dorosły sum może ważyć nawet ponad 100 kg i mierzyć blisko 3 metrów. To ryba wyjątkowo pożądana przez wędkarzy.
Ponadto w kwietniu pracownicy Wód Polskich w Białymstoku wpuścili do obwodu rybackiego rzeki Narew 400 tys. sztuk narybku szczupaka.
Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl