Kultura i Rozrywka

Wróć

10 nominacji do Oscara. 1917 w kinach [WIDEO]

2020-01-23 15:19:27
Wielkie wojenne widowisko na miarę Dunkierki i Szeregowca Ryana, które przybliża nam dramatyczne losy żołnierzy na froncie jednej z najbardziej tragicznych wojen w dziejach świata. Film 1917 w piątek (24.01) ma premierę w sieci kin Helios.
1917

Dwaj brytyjscy szeregowcy Schofield i Perry u schyłku pierwszej wojny światowej otrzymują ogromnie ryzykowną misję, od której powodzenia zależy życie ich towarzyszy. Muszą przedrzeć się za linię wroga i przekazać rozkaz odwołujący atak, który w świetle nowych informacji nie ma najmniejszych szans powodzenia. Jeśli nie uda się wypełnić misji, niechybna śmierć czeka ponad 1600 żołnierzy, a wśród nich brata Schofielda.



Jojo Rabbit

Jojo Rabbit” to wyróżniony 6 nominacjami do Oscara (w tym za najlepszy film) i 2 nominacjami do Złotych Globów (w tym za najlepszy film: musical lub komedię) satyryczny obraz II wojny światowej na podstawie powieści Christine Leunens Niebo na uwięzi, w którym scenarzysta i reżyser Taika Waititi (Thor: Ragnarok, Dzikie łowy) łączy w charakterystycznym dla siebie stylu humor i patos. Gdy niemiecki chłopiec (Roman Griffin Davis jako Jojo) znajduje młodą Żydówkę (Thomasin McKenzie), którą ukrywa na strychu samotnie wychowująca go matka (Scarlett Johansson), jego świat staje na głowie. Mając u boku jedynie idiotycznego wymyślonego przyjaciela, którym jest nikt inny jak sam Adolf Hitler (Taika Waititi), Jojo musi teraz stawić czoła swemu ślepemu nacjonalizmowi. W pozostałych rolach: Rebel Wilson, Stephen Merchant, Alfie Allen oraz nagrodzony Oscarem Sam Rockwell.



Richard Jewell

Richard Jewell to oparty na prawdziwej historii film w reżyserii Clinta Eastwooda, który uświadamia nam, co się stanie, gdy medialne fakty przesłonią prawdę. W Centennial Park jest bomba. Macie trzydzieści minut. Świat po raz pierwszy usłyszał o Richardzie Jewellu, pracowniku ochrony, kiedy ten zgłosił znalezienie ładunku wybuchowego podczas Igrzysk Olimpijskich w Atlancie w 1996 roku. To zdarzenie sprawiło, że został uznany za bohatera, którego szybka i zdecydowana reakcja ocaliła życie wielu ludzi. Ale już po kilku dniach ten niedoszły policjant stał się głównym podejrzanym nie tylko dla FBI. Oczerniające i zniesławiające go media oraz opinia publiczna zmieniły jego życie w koszmar. Jewell zwrócił się o pomoc do niezależnego, antysystemowego adwokata Watsona Bryanta, stanowczo obstając przy swojej niewinności. Bryant, starając się oczyścić reputację klienta, szybko przekonuje się, że jednoczesna walka z agentami federalnymi, stanowymi, policją miejską i mediami jest naprawdę karkołomna. Dodatkowo nie pomaga mu fakt, że Richard podchodzi zbyt ufnie do tych, którzy próbują go zniszczyć.



Bad Boys For Life

Marcus Burnett i Mike Lowery ponownie łączą siły, gdy albański najemnik obiecuje im zemstę za śmierć brata. W filmie Adila El Arbi i Bilalla Fallaha występują: Will Smith, Martin Lawrence, Vanessa Hudgens.



Śnieżka i Fantastyczna Siódemka

Pamiętacie, jak wygląda Królewna Śnieżka? To teraz na chwilę o tym zapomnijcie, bo w naszej bajce prezentuje się nieco... inaczej. Jest po prostu troszeczkę niższa i krąglejsza niż zwykle. Jednak gdy w jej ręce wpada para magicznych pantofelków, to z ich pomocą dziewczyna zmienia się i przybiera postać klasycznej damy, którą dobrze znacie. Wkrótce nasza bohaterka pozna zawadiacką bandę krasnoludków. Ona jeszcze tego nie wie – ale każdy z miniaturowych dżentelmenów to tak naprawdę przystojny książę, na którego rzucono podstępny czar. Teraz, jeżeli któryś z nich chce odzyskać dawną postać, musi zostać pocałowany przez najpiękniejszą kobietę na świecie. Więc gdy na drodze krasnoludków pojawia się Śnieżka, każdy zaczyna zabiegać o jej względy i obowiązkowego całusa. Jednak na bohaterów czyha niebezpieczeństwo. Oto zła macocha królewny za pomocą czarów pragnie odzyskać swoją młodość. Skrywającą swój sekret Śnieżkę i wymyślające coraz to nowe zaloty krasnoludki czeka wielka przygoda. W jej trakcie wszyscy przekonają się, że prawdziwe piękno to rzecz bezwzględna, jeśli tylko patrzy się na nie sercem.



Proxima

Sara (Eva Green) jest astronautką. Jako jedyna kobieta bierze udział w wyczerpującym szkoleniu Europejskiej Agencji Kosmicznej. Każdego dnia pod kontrolą maszyn i specjalistów poddana ekstremalnym warunkom, jakie panują na statku kosmicznym, ćwiczy wytrzymałość swojego organizmu. Jej codzienność to nie tylko mordercze treningi, ale również ciągłe udowadnianie męskiej części załogi, że zasługuje na miejsce w zespole. W domu zrzuca skafander i jest mamą 7-letniej Stelli.

Kiedy zostaje wybrana na członka załogi misji Proxima, jej dotychczasowe życie zaczyna się komplikować. Jako astronautka jest gotowa, by spełnić swoje marzenia i polecieć w kosmos, jako mama boi się rozłąki z córką. Każda decyzja jest dobra i zła jednocześnie. Wyprawa w kosmos czasami okazuje się mniejszym wyzwaniem niż zwykłe życie na Ziemi.



Błąd systemu

Szeroko komentowany debiut fabularny Nory Fingscheidt jest chwytającą za serce opowieścią o desperackiej potrzebie uwagi, miłości i czułości dziewięcioletniej dziewczynki oraz bezradności systemu opieki społecznej.

Benni ma zaledwie dziewięć lat, a doświadczeniem mogłaby obdzielić kilkoro swoich rówieśników. Do jakiejkolwiek placówki by nie trafiła, prędzej czy później zostaje z niej wydalona. Takie przypadki, jak niewinnie na pierwszy rzut oka wyglądająca Benni, w slangu pracowników socjalnych nazywane są łamaczami systemu. Za agresją, krzykiem, gwałtownością, które charakteryzują zachowanie dziewczynki kryje się jeden cel. Jest nim desperacka chęć powrotu do domu i życie u boku ukochanej matki.

Kobieta ma jednak spore wątpliwości, obawiając się, że krnąbrna córka nie pozwoli jej ułożyć sobie na nowo życia. Kiedy kolejne sposoby nie pomagają poskromić wybuchowego charakteru Benni, niespodziewanie pojawia się światełko w tunelu w osobie nowego opiekuna Michy. Czy uda mu się odnieść sukces tam, gdzie wszyscy inni postawili na dziewczynce krzyżyk?

Fabularny debiut Nory Fingscheidt ma w sobie coś z kina braci Dardenne. Uważna obserwacja miesza się tu z empatią, z jaką reżyserka podchodzi do swoich bohaterów. Film wykracza daleko poza psychologiczne studium wykluczonych, będąc żywą, emocjonalną opowieścią o desperackiej potrzebie miłości. Został uhonorowany Srebrnym Niedźwiedziem w Berlinie.



Filmy Proxima i Błąd systemu mają premierę w kinie Forum.

Repertuar kin
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl