Zdrowie

Wróć

Zamiast na SOR, od razu do specjalisty?

2020-01-13 12:59:53
Jest szansa na rozwiązanie problemów przepełnionych SOR-ów, gdzie przychodzą pacjenci. A mowa o ambulatoryjnej opiece ze wskazań nagłych, z której świadczeń można już od kilku miesięcy korzystać.
pixabay.com
Jak informuje Rafał Tomaszczuk, rzecznik prasowy POW NFZ, w związku z faktem zgłaszania się pacjentów w stanie nagłym z dolegliwościami narządu wzroku lub z urazami narządu ruchu na obciążone zwykle SOR, i które to urazy po wizycie pacjenta nie mogą być kontynuowane w AOS ze względu na trudności w dostępie do świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, od października 2019 roku w poradniach specjalistycznych: ortopedii i traumatologii narządu ruchu dla dorosłych i dzieci, chirurgii dziecięcej oraz okulistycznych dla dorosłych i dzieci został wprowadzony nowy zakres skojarzony – ambulatoryjna opieka ze wskazań nagłych.

Oznacza to, że pacjent - zamiast na SOR - będzie mógł udać się bezpośrednio do wyżej wymienionych poradni, gdzie zostanie mu udzielona natychmiastowa pomoc medyczna.

Pomoc jest skierowana do osób z nagłymi wypadkami i urazami. Ważne jest, że poradnia zapewni pacjentowi nie tylko pomoc w związku ze stanem nagłym, ale również dalsze leczenie ambulatoryjne, niezależnie od miejsca zaopatrzenia urazu.

Wprowadzone rozwiązanie pozwoli uzyskać najbardziej potrzebującym pacjentom łatwiejszy dostęp do świadczeń ortopedycznych i okulistycznych oraz chirurgii dziecięcej, a tym samym odciążyć szpitalne oddziały ratunkowe.

Jak podaje podlaski NFZ, zmiany te dają widoczne efekty, czego dowodem jest prawie 5,5 tys. podlaskich pacjentów przyjętych w trybie ambulatoryjnym ze wskazań nagłych.
Paulina Górska
24@bialystokonline.pl