Wystawy, wernisaże, wydarzenia artystyczne

Wróć

Wystawa Nie tylko na polu walki [...]

2022-01-31
Termin: 2021-10-09 - 2022-01-31
Zachęcamy do zobaczenia najnowszej ekspozycji czasowej Muzeum Wojska w Białymstoku zatytułowanej Nie tylko na polu walki. Historia broni palnej na przełomie XIX i XX wieku.

Piotr Januszek (autor wystawy): Ręczna broń palna towarzyszy Europejczykom od XIV wieku. Przez stulecia przeszła ogromne zmiany. Przekształciła się z prostej, odlewanej z brązu lufy w skomplikowane urządzenie mechaniczne. Ewolucja broni palnej szła w kierunku uproszczenia obsługi oraz zwiększenia precyzji strzału. W połowie XIX wieku wynaleziono mechanizm iglicowy oraz amunicję scaloną. Oba te rozwiązania z powodzeniem stosowane są do dnia dzisiejszego.

Ekspozycja stanowi kontynuację cieszącego się popularnością cyklu opowiadającego o historii uzbrojenia. Zaprezentowano na niej najbardziej popularne modele karabinów, od jednostrzałowych po automatyczne; konstrukcje Paula Mausera, Hirama Maxima czy Michaiła Kałasznikowa.


Muzeum Wojska w Białymstoku czynne jest dla osób zwiedzających od wtorku do niedzieli, w godz. 9:30-17:00, z krótką przerwą techniczną na dezynfekcję pomieszczeń w godz. 13.30-14.00. W każdą sobotę wstęp bezpłatny.

Miejsce imprezy