Wystawy, wernisaże, wydarzenia artystyczne

Wróć

Wystawa fotografii Karny&Noak

2021-05-09
Termin: 2021-03-13 - 2021-05-09
[Z POWODU OBOSTRZEŃ EPIDEMICZNYCH NIECZYNNA DO 9 KWIETNIA]
Spontanicznie powstałe portrety jednego z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy XX w., Alfonsa Karnego, wykonane przez poliglotę, podróżnika, miłośnika sztuki i amatora fotografii – Jerzego Noaka.

Spotkanie obu tych osobowości zaowocowało ponad sześćdziesięcioma kadrami przedstawiającymi Alfonsa Karnego innego, niż znamy go z kart opracowań poświęconych historii sztuki.

Alfons Karny (1901 – 1989), urodzony w Białymstoku, znany i wybitny rzeźbiarz. Specjalizował się w rzeźbie portretowej, o swojej twórczości pisał: W sztuce nie uznaję ani walorów, ani mody nowoczesności, ani sensacji – uznaję wartości wieczne, tkwiące w istocie bytu duchowego. Rzeźba dla mnie ma być symbolem nieznanych, ukrytych w nas wartości psychicznych i ma być zagadką samą w sobie, bez tematu. (...) Szukam odwiecznego spokoju i odwiecznej radości estetycznej w ładnej, miękkiej linii, harmonijnej, cichej, a jednocześnie tytanicznej, bez odrobiny dramatu, rozterki, bólu, niewiary.

Jerzy Noak (1915 – 2000), urodził się w Święcianach koło Wilna, w 1937 roku ukończył filologię romańską na Uniwersytecie Stefana Batorego. Pracował jako nauczyciel w liceum w Różanymstoku i Białymstoku. Więzień Majdanka. Po wojnie zamieszkał w stolicy, na Uniwersytecie Warszawskim prowadził zajęcia z języka francuskiego i niemieckiego. W 1965 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie aż do emerytury pracował w bibliotece Uniwersytetu Stanowego w Lansing (Michigan). Człowiek wielu talentów – poliglota, podróżnik, miłośnik sztuki, fotografik.

Kurator wystawy: Grzegorz Dąbrowski

Otwarcie wystawy: sobota (13.03), w godzinach 17:00-19:00.

Wystawa czynna od 13 marca do 9 maja w Galerii Sleńdzińskich, ul. Wiktorii 5. Wstęp wolny!

Miejsce imprezy