Aktualności

Wróć

Tu powstanie pierwszy w Białymstoku park kieszonkowy

2020-02-12 17:40:15
Miejsce do wypoczynku z elementami małej architektury i urządzoną zielenią powstanie w połowie tegorocznych wakacji przy ul. Parkowej.
UM Białystok
– Jeszcze w tym roku, pod koniec wakacji białostoczanie będą mogli korzystać z pierwszego w naszym mieście parku kieszonkowego. Niewielka przestrzeń przy ulicy Parkowej stanie się przyjazna mieszkańcom i będzie sprzyjać relaksowi – mówi zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.

Przedsiębiorstwo Budownictwa Wodnego Hydros do sierpnia 2020 r. ma stworzyć tzw. park kieszonkowy. W środę (12.02) miasto podpisało umowę z wykonawcą.

W ramach umowy firma najpierw przygotuje dokumentacje projektową, a potem zajmie się pracami w terenie. Zaaranżuje trawnik, parkowe ścieżki i mini kaskadę. Wykona nasadzenia drzew liściastych, krzewów liściastych i iglastych, bylin, traw ozdobnych i pnączy. Park będzie wyposażony w oświetlenie, ławki (również dla niepełnosprawnych i osób starszych), kosze na śmieci, stolik do gry w szachy, huśtawkę dwuosobową, ziemną trampolinę i stojaki na rowery.

Koszt inwestycji to 223 tys. zł.

Idea tworzenia parków kieszonkowych nie jest jeszcze rozpowszechniona w Polsce. Jednak te miejsca, charakteryzujące się niewielką powierzchnią, mogą być świetnym rozwiązaniem dla mieszkańców potrzebujących wytchnienia i wypoczynku blisko domu. Pozwalają też wykorzystać tereny często zapomniane, zaniedbane i zamienić je w przytulne, zielone kąciki, wyposażone w elementy małej architektury.
Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl