Biznes

Wróć

Rusza IV East Design Days. Będzie mnóstwo spotkań i wykładów

2021-11-25 11:23:15
W czwartek (26.11) rozpoczął się IV East Design Days. W ciągu dwóch najbliższych dni w ramach wydarzenia odbędzie się wiele spotkań dotyczących designu, nowych technologii, biznesu i kulinariów.
UMWP
Tegoroczne hasło IV East Design Days brzmi Spotkajmy się przy stole”. W związku z tym Wydział Architektury Politechniki Białostockiej wraz z firmami oraz instytucjami z regionu północno - wschodniej Polski, zaprasza na spotkania, których misją jest prezentacja znaczących dokonań powstających na styku designu, technologii i biznesu. Niewątpliwą atrakcją będą także spotkania z mistrzami sztuki kulinarnej.

- Chcemy, żebyśmy wszyscy pracowali wspólnie na korzyść naszego regionu, województwa podlaskiego. Wydział Architektury nie zamyka się w ramach budynku, my – studenci i kadra – mamy olbrzymi potencjał twórczy i możemy wnieść bardzo dużo do rozwoju województwa. Liczymy na pomoc, wsparcie i współpracę z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego. To wielka szansa i dla nas i dla regionu - wyjaśnia dr hab. inż. arch. Aleksander Asanowicz, prof. PB, Dziekan Wydziału Architektury.

Na wydarzenie przyjechali ludzi z całego świata. Oprócz studia i wystaw w hali Wydziału Architektury Tegoroczne East Design Days to także blok spotkań w galerii Alfa Centrum, koncert zespołu PRO8L3M w klubie Zmiana Klimatu czy kolacja w Fabryce Gorta, w której się produkuje sprzęty kuchenne.

- Będzie można się bezpośrednio spotkać z tymi mistrzami kuchni i usłyszeć o wielu tajemnicach kuchni – dodaje Elwira Horosz. - Kolacja będzie przygotowana na 120 osób, budujemy 40 metrów scenografii i będzie gotowało pięcioro mistrzów kuchni. To będzie niesamowite wydarzenie, ponieważ poprosiliśmy ich, by przygotowali dania w czterech naszych tematach, które występują w panelach i do tego też są przygotowane scenografie. Tego jeszcze na Podlasiu nie było! - dodaje.

Wszyscy zainteresowani IV East Design Days mogą obserwować wydarzenia przez internet, ale także odwiedzać choćby halę Wydziału Architektury, gdzie przygotowane są także unikalne wystawy.

- Chcemy dzielić się tym co mamy jako miasto i region, stąd między innymi temat drewna w architekturze – wyjaśnia dr inż. arch. Adam Jakimowicz, Prodziekan ds. Rozwoju i Współpracy. - To nośnik zarówno tradycji, jak i nowoczesnej sztuki, dizajnu. Będziemy gościli świetnego architekta Szymona Wojciechowskiego, ale też wielka sławę z Norwegii - Siv Helenę Stangeland, która przygotowuje dla nas specjalny wykład o stosowaniu drewna w architekturze w Norwegii. Jej firma projektowa robi naprawdę nieprawdopodobne rzeczy. Chcemy dzielić się zarówno naszymi doświadczeniami z tradycji, ale też i uczyć się, jak drewno może stać się nowoczesnym materiałem budowlanym.

Podczas IV East Design Days odbędzie się też gala konkursu na najlepszą pracę dyplomową Drewno w architekturze”.

– Ten ogólnopolski konkurs stał się znaczącą marką w Polsce – nadeszło prawie 50. prac młodych architektów – mówi dr Jakimowicz. - Te prace są naprawdę przepiękne.

IV East Design Days to również sztuka meblarstwa. Gościem wydarzenia będzie Paweł Grunert, który opowie o sztuce unikatowych mebli i przywiezie wystawę ze swoimi pracami.

Ukoronowaniem jednego z czterech bloków tematycznych tegorocznych East Design Days, bloku Food Design, będzie Kolacja Food Design.

Szczegółowy program dostępny jest na East Design Days
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl