Kino, teatr

Wróć
Uwaga: impreza już się odbyła.

Podlaska Akademia Kultury W deszczowy dzień w Nowym Jorku

2019-11-10
Termin: 2019-11-10
Podlaska Akademia Kultury przy Białostockim Ośrodku Kultury oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej zapraszają na film W DESZCZOWY DZIEŃ W NOWYM JORKU w reż. Woody Allen

Godz. 15.00

Bilet: 8 zł – do kupienia w kasie kina Forum i na stronie www.bilety.bok.bialystok.pl

„W deszczowy dzień w Nowym Jorku” to jego najlepszy film od kilkunastu lat. Niestety Amerykanie się o tym prędko nie dowiedzą. Film został „aresztowany” na półkę przez Amazona po tym jak odgrzano ciągnące się od kilku dekad lat oskarżenia Allena o rzekome molestowanie swojej pasierbicy Dylan Farrow. Szkoda, bo 4-krotny zdobywca Oscara nakręcił najlepszy film od czasu „Vicky Christina Barcelona” (2008). Pełen uroku „W deszczowy dzień w Nowym Jorku” to powrót do kina Allena z lat 80 tych, gdy wypuścił tak sentymentalne i pełne miłości do swojego miasta filmy jak „Danny Rose z Broadwayu” czy „Złote czasy radia”.
Tym razem allenowskiego neurotyka gra wschodząca gwiazda Timothée Chalamet. Pochodzi z bogatej nowojorskiej rodziny, ale bunt pcha go na małą uczelnię na północ stanu Nowy Jork. Tam poznaje głupiutką, ale jeszcze bogatszą od jego rodziców Ashleigh (Elle Fanning) z Arizony.
Para zupełnie niedobranych studentów (nerd-intelektualista Gatsby zarabiający na pokerze i rozpieszczona miss liceum z ambicjami dziennikarskimi) planuje weekend na Manhattanie. Ona przy okazji zamierza zrobić wywiad ze zblazowanym reżyserem artystycznego kina (świetny Liev Schreiber), którego za namową Gatsbiego porównuje do mistrza włoskiego neorealizmu De Sici. Przypada do gustu filmowcowi i w ciągu kilku godzin trafia na filmowe salony Nowego Jorku, gdzie poznaje całą śmietankę towarzystwa. Odrzucony Nowy Jork zaczyna go ponownie wciągać swoim magnetyzmem, podczas gdy Ashleigh poznaje wszystkie pokusy blichtru i sławy.

Miejsce imprezy