Biznes

Wróć

Planujesz zakupy w Wielką Sobotę? Możesz się zdziwić

2019-04-15 10:47:07
Niektórzy zostawiają zrobienie zakupów na ostatnią chwilę. Lepiej jednak, by nie odkładali wszystkiego na Wielką Sobotę. Wówczas handel zgodnie z prawem może trwać krócej niż w inne dni.
pixabay.com
20 kwietnia przypada Wielka Sobota. Wówczas należy pamiętać, że obowiązuje zakaz handlu po godz. 14.00. To ważna informacja, szczególnie że wiele osób zostawia zrobienie przedświątecznych zakupów na ostatnią chwilę. Jedno jest więc pewne – w sobotni wieczór nie mają co liczyć na bieganinę po marketach.

W 2019 r. obowiązują ograniczenia w powierzaniu pracownikowi wykonywania pracy w handlu. Warto nadmienić, iż podwładny ma prawo do otrzymania pieniędzy za nieprzepracowane godziny. Wynagrodzenie powinno być wypłacane tak samo jak w przypadku wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego.

Warto wspomnieć, iż nie wszystkie obiekty będą nieczynne. Zakaz i ograniczenie handlu w tym przypadku zawiera spory katalog wyłączeń. Czynne w Wielką Sobotę po godz. 14.00 mogą więc być: stacje paliw, apteki oraz punkty apteczne, kwiaciarnie, zakłady lecznice dla zwierząt, placówki pocztowe, punkty, gdzie sprzedawane są pamiątki, dewocjonalia, prasa, bilety komunikacji miejskiej, wyroby tytoniowe czy kupony gier losowych.

Otwarte będą również placówki handlowe w zakładach, które prowadzą działalność w zakresie sportu, kultury, oświaty, wypoczynku i turystyki, a także obiekty działające przy dworcach, w portach, a przystaniach morskich oraz w placówkach służby zdrowia przeznaczonych dla osób, których stan zdrowia wymaga całodobowych lub całodziennych świadczeń zdrowotnych. Można będzie też robić zakupu w cukierniach, piekarni, lodziarni, gastronomii.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl