Sport

Wróć

PKO Ekstraklasa. Piłkarz Jagiellonii z tytułem młodzieżowca miesiąca

2019-11-08 13:34:07
Patryk Klimala ma za sobą bardzo udane tygodnie. Napastnik Jagiellonii w 3 ostatnich ligowych meczach strzelił aż 4 gole. 3 trafienia miały miejsce w ubiegłym miesiącu, dzięki czemu zawodnik ten został wybrany Młodzieżowcem Października.
Grzegorz Chuczun
Trwający sezon PKO Ekstraklasy jest pierwszym w historii rozgrywek, kiedy to kluby mają obowiązek posiadać na boisku przynajmniej jednego piłkarza o statusie młodzieżowca (zawodnicy z 1998 r. i młodsi). Początkowo wydawało się, że nowy przepis przysporzy białostockiej Jagiellonii sporo problemów, ale rzeczywistość okazała się zupełnie inna. Dobra dyspozycja Bartosza Bidy i Patryka Klimali, a więc dwóch reprezentantów prowadzonej przez Czesława Michniewicza kadry U-21, sprawiła, że Duma Podlasia jest zespołem, który posiada praktycznie największy komfort, jeżeli chodzi o spełnienie nowego warunku.

Ba, Klimala osiągnął nawet taką formę, dzięki której już po raz drugi z rzędu został nominowany do nagrody dla najlepszego młodego zawodnika rozgrywek. Ostatecznie we wrześniu 21-latek przegrał rywalizację o statuetkę z Bartoszem Sliszem z Zagłębia Lubin, ale już w kolejnym miesiącu Patryk nie miał sobie równych i to właśnie on został wybrany Młodzieżowcem Października. Zawodnik Jagi w decydującym rozrachunku wyprzedził w walce o prestiżowy tytuł Michała Karbownika z Legii Warszawa oraz Damiana Michalskiego z Wisły Płock.

Przypomnijmy, że nie jest to pierwsze tego typu wyróżnienie dla gracza białostockiego klubu w historii. W ubiegłym sezonie - dokładnie w listopadzie - laureatem wspomnianej nagrody został bowiem Karol Świderski, który aktualnie reprezentuje barwy greckiego PAOK-u Saloniki.

Wyboru najlepszego młodzieżowca miesiąca dokonuje komisja złożona z przedstawicieli Ekstraklasy SA oraz PKO Banku Polskiego. Przy przyznawaniu nagrody pod uwagę brane są oficjalne statystyki, klasyfikacja fair play oraz postawa pozaboiskowa.

Najlepsi młodzi zawodnicy PKO Ekstraklasy (sezon 2019/2020) w poszczególnych miesiącach:
- październik 2019: Patryk Klimala (Jagiellonia Białystok)
- wrzesień 2019: Bartosz Slisz (KGHM Zagłębie Lubin)
- sierpień 2019: Przemysław Płacheta (Śląsk Wrocław)
- lipiec 2019: Robert Gumny (Lech Poznań)
Rafał Żuk
rafal.zuk@bialystokonline.pl