Katalog Firm i Instytucji Wróć

Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku

ul. Odeska 1

15-406 Białystok

tel.85 306 75 04tel.85 306 75 06tel.85 306 75 01

www.oifp.eu
opera@oifp.eu
Czynne: PN - PT: 9.00 - 19.00, SOB - NIEDZ: 11.00 - 19.00
Karty płatnicze: Tak

Mapa
Opis:

Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku jest największą instytucją artystyczną i najnowocześniejszą sceną operową na terenie północno-wschodniej Polski.

W bogatym repertuarze OiFP-ECS w Białymstoku, obok spektakli operowych (Straszny dwór, Traviata, Czarodziejski flet, Carmen) i musicalowych (Korczak, Upiór w operze, Skrzypek na dachu), znajdują się również koncerty symfoniczne, oratoryjne, kameralne, recitale, interaktywne przedstawienia dla dzieci oraz festiwale muzyczne. W ramy działalności Instytucji wpisują się również projekty edukacyjne, pokazy filmowe i koncerty rozrywkowe.

Najwyższy poziom wydarzeń artystycznych gwarantuje Zespół utalentowanych i doświadczonych artystów, którzy z sukcesem realizują przedstawienia wysoko cenione przez krytykę i znakomicie przyjmowane przez publiczność. Dyrektorem Opery i Filharmonii Podlaskiej–Europejskiego Centrum Sztuki jest Damian Tanajewski.

OiFP-ECS oferuje atrakcyjną przestrzeń konferencyjną i wystawienniczą. Posiada także własne studio nagrań oraz warunki do realizacji radiowo-telewizyjnych, umożliwiające prowadzenie szerokiej działalności teatralnej i muzycznej. Instytucja jest przyjazna dla osób niepełnosprawnych, zarówno pod względem architektonicznego przystosowania budynku, jak i artystycznego odbioru sztuki. Na wybranych spektaklach można skorzystać z systemu audiodeskrypcji.

OiFP - ECS znajduje się w sercu miasta, około 700 metrów od jego ścisłego centrum. Z ogrodu ulokowanego na dachu budynku, rozciąga się piękny widok na panoramę Białegostoku. Nowoczesny gmach został zaprojektowany przez pracownię architektoniczną prof. Marka Budzyńskiego.

Na przestrzeni ostatnich lat z Orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej współpracowali światowej sławy dyrygenci, kompozytorzy oraz wybitni soliści, którzy docenili wysoki poziom artystyczny Zespołu. Dowodem tego są koncerty z udziałem m.in.: Stanisława Skrowaczewskiego, Jerzego Maksymiuka, Gabriela Chmury, Juozasa Domarkasa, Krzysztofa Pendereckiego, Aleksandry Kurzak, Shlomo Mintza, Kevina Kennera, Kevina Bowyera, Jadwigi Rappé, czy Olgi
Pasiecznik.

Opera i Filharmonia Podlaska–Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku to ponad 16 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni przeznaczonej dla najróżniejszych wydarzeń artystycznych. Obiekt tworzy także atrakcyjną przestrzeń wystawienniczą, przygotowaną do przyjęcia rozmaitych ekspozycji. W ramach konsekwentnie realizowanego programu wystawienniczego prezentowane są tu głównie ekspozycje poświęcone muzyce i sztuce operowej.

Głównym celem działalności edukacyjnej Opery i Filharmonii Podlaskiej–Europejskiego Centrum Sztuki jest edukacja kulturalna i wychowanie przez sztukę a zwłaszcza przygotowanie dzieci i młodzieży do roli przyszłych odbiorców i współtwórców kultury, stąd też liczne inicjatywy edukacyjne prowadzące do stworzenia nowej grupy świadomych odbiorców. Adresatami licznych form edukacyjnych są dzieci w wieku przedszkolnym, uczniowie szkół podstawowych, gimnazjaliści oraz uczniowie szkół średnich.

Swoją siedzibę mają tu: Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej, Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej, Chór Dziecięcy Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz zespoły kameralne: Big Band Opery i Filharmonii Podlaskiej, Zespół Muzyki Dawnej CONSORT 415.

 

Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku
Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku
Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku
Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku