Aktualności

Wróć

Nie zapominaj o pasach. Bezpieczeństwo jest najważniejsze

2019-03-14 17:48:26
W czwartek (14.03) w całym kraju policja prowadzi ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne pod nazwą Pasy. Mają one na celu m.in. egzekwowanie od kierujących i pasażerów pojazdów obowiązku jazdy w pasach bezpieczeństwa.
pixabay.com
Najważniejsze jest bezpieczeństwo

Działania Pasy to również zwrócenie uwagi uczestnikom ruchu drogowego na konsekwencje, jakie niesie ze sobą jazda bez zapiętych pasów w przypadku uczestniczenia w zdarzeniu drogowym.

- Pamiętajmy, że niekorzystanie podczas jazdy z pasów bezpieczeństwa znacząco zwiększa ryzyko poważnych obrażeń nie tylko w czasie wypadku, ale też w trakcie kolizji czy nawet gwałtownego hamowania. W chwili zderzenia pojazdu z przeszkodą na osoby będące wewnątrz pojazdu działa ogromna siła bezwładności, która powoduje, że człowiek przez moment ma masę zderzeniową wynoszącą nawet kilka ton - informuje Komenda Główna Policji

Funkcjonariusze przypominają, że ważne jest, aby pasy zapinali także pasażerowie jadący z tyłu. Jeżeli pasażer z tylnej kanapy nie zapnie pasów, podczas zderzenia czołowego uderzy w oparcie fotela osoby jadącej przed nim. Siła uderzenia niekiedy potrafi złamać fotel, a obrażenia wynikające z tej sytuacji mogą zakończyć się nawet śmiercią osoby siedzącej z przodu.

Jak powinny być zapięte pasy bezpieczeństwa?

Muszą przylegać płasko do ciała. Pas powinien być napięty, a jego dolna część powinna opinać biodra jak najniżej w stosunku do brzucha. Zaś część górna pasa powinna przebiegać nad środkiem barku.
Paulina Górska
24@bialystokonline.pl