Koncerty muzyki poważnej

Wróć

Musical Doktor Żywago ODWOŁANE

2020-12-06
Termin: 2020-10-24 - 2020-12-06
Doktor Żywago to dzieło uznane za jedną z najpiękniejszych w literaturze światowej historii o miłości. Pełne emocji, ponadczasowe love story oczarowuje i porusza do głębi kolejne pokolenia fanów. Zawiłe losy tytułowego bohatera, Jurija Żywagi i jego kochanki Lary Guichard, rozgrywają się na tle historycznych przemian XX-wiecznej Rosji.

Musical, którego polską premierę przygotowała Opera i Filharmonia Podlaska, jest adaptacją zakazanej przez wiele lat w sowieckiej Rosji powieści Borysa Pasternaka. Maszynopis książki potajemnie wywieziony ze Związku Radzieckiego po raz pierwszy wydano we Włoszech. Zachód natychmiast docenił piękno i moc dzieła, przyznając Pasternakowi literacką Nagrodę Nobla, której przestraszony komunistyczną nagonką autor nigdy nie odebrał.

Doktor Żywago nie jest wyłącznie historią burzliwego romansu, nagłych porywów serca, ale opowieścią o uczuciach, towarzyszących trudnym wyborom. W istocie spektakl to wielkie wyznanie miłości – aktualne bez względu na czasy i miejsce. A w kompozycjach Lucy Simon wybrzmiewają potężne emocje i drżenie serca – wszystko to, co najpiękniejsze w powieści wielkiego noblisty.

Inscenizacja nawiązuje do czasów, w których oryginalnie osadzona jest akcja powieści. Monumentalna scenografia obrazuje dni upadku caratu i narodziny sowieckiego imperium, a atmosferę wojennej zawieruchy realistycznie kreślą zbiorowe sceny batalistyczne z oryginalną choreografią.

Bogatej oprawie scenicznej musicalu towarzyszy rozbudowana warstwa muzyczna, w której słychać echa klasycznej muzyki XX-wiecznych kompozytorów rosyjskich. Spektakl w swej koncepcji nawiązuje także do nagrodzonej pięcioma Oscarami hollywoodzkiej adaptacji Davida Leana.

Duża Scena, Odeska 1
Czas trwania: 3 godz. 20 min. (w tym 25 min. przerwy)
Bilety: 50-120 zł

Miejsce imprezy