Uroda

Wróć

Modowy ranking miast. Białystok na 9. miejscu

2019-03-14 11:33:35
Choć kalendarz odbywających się w Białymstoku pokazów, imprez i innych modowych wydarzeń prezentuje się naprawdę ciekawie, to jest to w zasadzie jedyna rzecz, jaką możemy się pochwalić się na modowej mapie Polski. W rankingu zajęliśmy przedostatnie miejsce.
Grzegorz Chuczun
Galeria Marek opracowała modowy ranking 10 największych polskich miast, które oceniła w sześciu kategoriach: eventy modowe, oryginalne salony, butiki i showroomy, szkoły mody, modowi blogerzy i infuencerzy, znani lokalni projektanci oraz moda w centrach handlowych.

Polską stolicą mody została Warszawa, zaś Białystok znalazł się na przedostatnim, 9. miejscu, wyprzedzając jedynie Bydgoszcz.

Eventy modowe

Modowy kalendarz Białegostoku prezentuje się całkiem nieźle. W tej kategorii zajęliśmy 6. miejsce, wyprzedzając Szczecin, Bydgoszcz oraz Lublin.

Na wschodzie kraju kryje się spory potencjał – pisze Galeria Marek, podkreślając niezły wynik naszego miasta w tej kategorii.

W badanym okresie zorganizowaliśmy 10 pokazów i imprez, m.in. Inny Wymiar Mody (w ramach festiwalu Inny Wymiar/Wschód Kultury) z kolekcjami polskich, ukraińskich i białoruskich projektantów czy Żywioły Mody, na których swoje projekty prezentowały lokalne projektantki Barbara Piekut, Dominika Czarnecka i Aneta Popławska. W zaprojektowanych przez nich ubraniach na wybieg wyszli uczestnicy konkursu Fresh Faces World Białystok.

Na uwagę zasłużyły także mniejsze wydarzenia: akcja Szafa Otwarta w Atrium Biała czy prezentacja projektów białostockiej projektantki Elwiry Horosz w Alfa Centrum.

Białystok w stylowy sposób uczcił również 100-lecie odzyskania niepodległości. Z tej okazji w ogrodach Opery i Filharmonii Podlaskiej odbyła się Piękna Niepodległa – wydarzenie, podczas którego na specjalnym pokazie można było prześledzić ewolucję polskiej mody damskiej.

Sklepy, butiki i showroomy

W naszym mieście jest jedynie 8 miejsc, w których możemy znaleźć nietypowe, oryginalne projekty rodzimych projektantów. Są to m.in. salon Hexeline Heleny Zawadzkiej, butik SHE w Galerii Jurowieckiej, atelier Barbary Piekut – MO.YA fashion oraz salon Projektanci & KAOS.

Szkoły mody

Białystok są tylko 3 miejsca, gdzie młodzi projektanci rozwijają swoje talenty. Tytuł technika przemysłu mody można uzyskać w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących, Centrum Edukacyjnym NOVA oraz Zakładzie Doskonalenia Zawodowego.

Z tak skromnym wynikiem w tej kategorii zajmujemy ostatnie miejsce w zestawieniu.

Influencerzy i projektanci

W tej kategorii jesteśmy na 7. pozycji. Na uwagę zasługują popularne lokalne blogerki: Aleksandra Dargiewicz, Justyna Żak (czyli Juszes), bliźniaczki Laskowskie oraz fashionistka ukrywająca się pod pseudonimem Neonowa Strzała (zobacz też: Blogosfera – połączenie pasji i sposobu na biznes? To zależy WYWIAD). Oprócz oryginalnych stylizacji przedstawiają one jeszcze szereg lifestyle’owych nowinek, porad kosmetycznych oraz relacji z podróży.

Modową rozpoznawalność Białegostoku buduje zaś 5 projektantek: Elwira Horosz i Barbara Piekut, a także Dominika Czarnecka, Magdalena Kurnicka i Swietłana Kardasz.

Galerie handlowe

W ostatniej kategorii rankingu sprawdzono, ile powierzchni handlowej przypada na jednego mieszkańca w każdym z 10 miast. Białystok może się tu pochwalić dobrym wynikiem. Ze współczynnikiem 0,89 m2 powierzchni na osobę lokalne galerie (na czele z Atrium Biała i Alfa Centrum) zaprowadziły nasze miasto na 4. miejsce w kraju.
Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.r@bialystokonline.pl