Aktualności

Wróć

Ma prawie 50 m. Nowy most usprawni połączenia ważnych dróg krajowych

2022-01-14 18:20:23
Oficjalnie przekazano do użytku nowy most na rzece Ełk w podgrajewskich Szymanach.
Kamil Timoszuk / UMWP
W miejsce zdegradowanego mostu w Szymanach powstał nowoczesny obiekt - trzyprzęsłowy, o stalowo-żelbetonowej konstrukcji. Ma 48,6 m długości i prawie 9,7 m szerokości. Wraz z mostem powstałą infrastruktura drogowa: chodniki po obu stronach i 200 m drogi asfaltowej w miejscowości Szymany.

Nowy most usprawnieni połączenia dróg krajowych nr 65 i 61 oraz umożliwi kierowcom ominięcie obciążonego ruchem centrum Grajewa. Teraz część samochodów – jadących np. do Białegostoku od strony Rajgrodu – będzie mogła swobodnie przejechać przez Szymany. Dzięki przebudowie mostu poprawi się dojazd samochodów ciężarowych (bez ograniczeń tonażowych) do gospodarstw rolnych oraz przedsiębiorstw produkcyjnych i handlowych w Szymanach.

Inwestycja kosztowała blisko 4,2 mln zł. Powiat grajewski na realizację przedsięwzięcia pozyskał dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w wysokości 3,5 mln zł oraz uzyskał środki finansowe z Ministerstwa Infrastruktury w wysokości blisko 580 tys. zł. Pozostałe koszty zostały pokryte w równej części przez powiat grajewski i gminę Grajewo. Lokalne samorządy na inwestycję wydały ze swoich budżetów po około 52 tys. zł.

W uroczystości oficjalnego oddania do użytku mostu w Szymanach uczestniczyli podlascy parlamentarzyści Kazimierz Gwiazdowski i Dariusz Piontkowski, wicemarszałek województwa podlaskiego Marek Olbryś, radni wojewódzcy i lokalni samorządowcy.
Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl