Kultura i Rozrywka

Wróć

Kultura na weekend. Najciekawsze imprezy w mieście [WIDEO]

2020-02-14 07:19:18
Weekend pełen imprez przed nami. Można wybrać się na koncert lub do kina, np. na film Zenek. Na dzieci czeka ciekawe spotkanie podróżnicze.
Koncerty: Jazzpospolita i Mikromusic

Jazzpospolita to jedno z ciekawszych zjawisk muzycznych na polskiej scenie. Zespół, który w ciągu 11 lat wydał 6 płyt i zagrał 400 koncertów, od początku na przekór nazwie wymykał się gatunkowym kwalifikacjom. Połączenie jazzowych harmonii, rockowych brzmień i klubowej dynamiki powoduje, że Jazzpospolita zjednuje sobie zwolenników z bardzo różnych kręgów i z powodzeniem występuje nie tylko na klubowych koncertach, ale też na dużych festiwalach jazzowych. W klubie Fama będzie promować nowy album Przypływ. Koncert odbędzie się w piątek.



Sprawdź: Premiery Muzyczne: Jazzpospolita

Mikromusic z Dolnej Półki to całkiem nowa, akustyczna odsłona zespołu. Szukając niecodziennych brzmień grupa sięgnęła po nietypowe instrumenty. Czego nie umieli zrobić sami, kupili u lokalnych rzemieślników bądź znaleźli na targu staroci. Na koncercie można usłyszeć takie instrumenty jak gitary z pudełek po cygarach czy miski dla psów, weselny akordeon, saxhorn barytonowy, basowy flet czy turecki saz. Będzie też więcej śpiewania na głosy. Podczas trasy zespół promuje nowe wydawnictwo pt. Mikromusic z Dolnej Półki. Koncert odbędzie się w piątek w Zmianie Klimatu.

Sprawdź: Mikromusic z Dolnej Półki

Opera: przebojowy koncert

Piosenki Czesława Niemena, Seweryna Krajewskiego, Tadeusza Nalepy, Andrzeja Zauchy można będzie usłyszeć podczas koncertu walentynkowego w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Wyśpiewa je Jacek Kotlarski, znany z udziału w programach telewizyjnych: Taniec z gwiazdami, Jak oni śpiewają, Tylko nas dwoje, Idol, Zacisze gwiazd oraz największych polskich festiwali. Orkiestra OiFP, wzmocniona udziałem gości: Wojciecha Olszewskiego - fortepian, Zbigniew Wrombel - kontrabas, Krzysztof Szmańda - perkusja, wystąpi pod batutą Joanny Natalii Ślusarczyk. Autorem aranżacji orkiestrowych największych przebojów polskiego bigbitu jest Piotr Wrombel. Koncert odbędzie się w piątek na dużej scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Sprawdź: Koncert Walentynkowy w OiFP

Więcej propozycji na walentynki: Walentynki 2020. Jak spędzić święto zakochanych?

Ciekawi Świata: wyprawa na Islandię

Czy ogień i lód mogą mieszkać obok siebie? Na wyspie zwanej Islandią - zdecydowanie tak.
Mali uczestnicy spotkania wyruszą w podróż do jednego z najdziwniejszych miejsc świata. Tam, gdzie plaże są czarne, ziemia wybucha, błoto się gotuje, a w sąsiedztwie lodowców można wygrzewać się w ciepłym jeziorze. Sprawdzą, jak eksplodują gejzery, zajrzą do wygasłego wulkanu, zobaczą niezwykłe skały oraz poznamy zjawisko zorzy polarnej, która rozświetla północne niebo niezwykłymi kolorami. Spotkanie odbędzie się w sobotę w klubie Fama.

Sprawdź: Monika Radzikowska: Islandia - kraina lodu i ognia

W kinie: premiera filmu Zenek

Scenariusz opowiada historię opartą na życiorysie Zenka Martyniuka, gwiazdy muzyki popularnej . Jest to opowieść ubarwiona zdarzeniami, które przytrafiały się w tamtym czasie muzykom disco polo, a których konsolidacja w jednym filmie pozwala barwniej nakreślić realia lat 80. i 90. w Polsce. Oś fabuły zbudowana jest jak film paradokumentalny. W różnych momentach pojawiają się współczesne postacie bohaterów (grane przez aktorów), które wspominają i zapowiadają wydarzenia. Film Zenek ma premierę w piątek w sieci kin Helios.



Repertuar kin

Na teatralnym afiszu

Teatr Dramatyczny Charlie Cox jest po czterdziestce, ma nudną pracę, nieciekawe życie i jak się niespodziewanie okazuje, nieuleczalną chorobę. W dodatku autostopowicz Wally, którego zabiera na autostradzie, oznajmia Charliemu, że jest jego śmiercią i będzie mu o tym nieustannie przypominał. Po tym wszystkim, na środku pustyni, w ogromnym upale, psuje się samochód Charliego i pada komórka. Gorzej być nie może? Bingo! W zrujnowanym hoteliku na środku drogi donikąd, Charlie spotyka kobietę swojego życia, Ślepą Miłość i zazdrosnego mechanika samochodowego. Jego życie zaczyna się zmieniać, ale Wally Śmierć, jego towarzysz podróży nie zamierza tak łatwo się poddać. Autostrada to pogodna, a momentami bardzo zabawna historia o miłości i śmierci oraz o życiu pełnią życia, nawiązuje do Siódmej pieczęci Bergmana i najlepszych filmów Woody'ego Allena. Spektakl Autostrada w reżyserii Andrzeja Mastalerza jest polską prapremierą tej sztuki.



Druga propozycja to Naprzód, Freedonio!. W tej komedii politycznej dokonano umiejętnego połączenia elementów humorystycznych i namysłu nad mechanizmami polityki. Fikcyjna Freedonia jest na tyle niedookreślona i na tyle uniwersalna, by móc zidentyfikować ją z wieloma europejskimi państwami. Naprzód, Freedonio to fragment hymnu narodowego fikcyjnego państewka ubiegającego się o akces do Unii Europejskiej. Słowa pieśni zostaną jednak zaprawione ironią. Wszak trudno być dumnym z kraju, w którym panuje korupcyjny chaos i mnogość przeróżnych machloj.

Białostocki Teatr Lalek Jaś i Małgosia to zupełnie nowa wersja klasycznej baśni Braci Grimm – przewrotna, pełna humoru opowieść o sile rodziny i o tym, że nie wszystko jest takie, jakie się na pierwszy rzut oka wydaje. Było sobie Rodzeństwo - Jaś i Małgosia. Kochali się bardzo! A jeszcze bardziej kochali się ze sobą kłócić. Kłócili się rano - i wieczorem. Kłócili się podczas śniadania - i podczas kolacji. Podczas wycieczek do Lasu - i podczas powrotu do Domu. I podczas tej jednej, najsłynniejszej wyprawy, gdy niosąc Drwalowi obiad do pracy natknęli się na pewną niezwykłą chatkę.
Palko to z kolei kameralne, uczące tolerancji oraz akceptacji przedstawienie dla najmłodszych widzów. Czy znacie Palko? A może pamiętacie go ze spektaklu Lenka? Jeśli nie, na pewno chętnie go poznacie - to chłopiec ciekawy świata, który odkrywa go jeżdżąc na swojej ulubionej hulajnodze. Ma bogatą wyobraźnię, którą rozwija czytając mnóstwo książek. Jest bardzo podobny do swoich rówieśników - wesoły, pomocny, koleżeński - z jedną różnicą. Jest odrobinkę nieporadny... Czy mimo tego uda mu się odnaleźć prawdziwą przyjaźń? By się o tym przekonać - wystarczy przyjść na Palko.
Propozycja dla młodzieży i dorosłych to 3xM, czyli Moniuszko-Miłość-Miraże - spektakl stworzony na podstawie pieśni Stanisława Moniuszki i ciekawych wątków biograficznych kompozytora. Akcja podejmuje próbę zderzenia klasycznej formy ze współczesną stylistyką. Na scenie ukaże się sam Moniuszko, który namówi aktorów do odegrania historii miłosnych zawartych w jego pieśniach. Współczesne aranżacje Marcina Nagnajewicza, przestrzeń stworzona przez Andrzeja Dworakowskiego oraz kostiumy Martyny Stěpán-Dworakowskiej to zapowiedź zabawy formą. W roli Stanisława Moniuszki wystąpi Krzysztof Dzierma.

Repertuar teatrów
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl