Kultura i Rozrywka

Wróć

Kultura na długi weekend. Gdzie się wybrać? [WIDEO]

2019-11-08 07:49:33
Przed nami długi weekend, będzie więc czas, by zażyć kultury. Nie wiecie, gdzie się wybrać, zajrzyjcie do naszego informatora.
Grzegorz Chuczun
Zaduszki Bluesowe w Famie

Smooth Gentlemen i Chuc Frazier Band wystąpią podczas najbliższych Zaduszek Bluesowych. Impreza co roku gromadzi miłośników bluesa i jest swoistą zapowiedzią listopadowej Jesieni z Bluesem. Wydarzenie już w piątek w klubie Fama.

Sprawdź: Zaduszki Bluesowe

Koncerty: Sweet Noise, Poparzeni Kawą Trzy, Grażyna Auguścik & Paulinho Garcia, pieśni Okudżawy

25 lat od wydania pierwszego albumu Respect jego przekaz jest dalej porażająco aktualny, dlatego powstała jesienna trasa koncertowa #RespectTour, która obejmuje kilka miast, w tym Białystok. Podczas trasy Sweet Noise zagra nie tylko utwory z albumu Respect, ale z prawie wszystkich swoich płyt. Na koncertach usłyszeć można będzie zakręcony riffowo Sweet Noise który powraca do korzeni, ale z bardzo mocnym i nowoczesnym brzmieniem. Koncert odbędzie się w sobotę w Zmianie Klimatu.

Sprawdź: Sweet Noise - Zmiana Klimatu

Zespół powstał w 2005 roku, utworzyli go pracownicy Radia RMF FM i Radia Zet. Wydanie pierwszej płyty w 2011 roku zbiegło się ze spektakularnym sukcesem na Festiwalu Top Trendy w Sopocie, gdzie zespół zdobył Nagrodę Dziennikarzy, a miesiąc później zwyciężył na ogólnopolskim festiwalu Przebojem na antenę. Od tej chwili Poparzeni Kawą Trzy goszczą na największych polskich scenach festiwalowych. Teksty do wszystkich utworów, a wśród nich takich przebojów jak Byłaś dla mnie wszystkim, Wezmę cię, Okrutna zła i podła pisze Rafał Bryndal, muzykę, określaną jako miks ska/rocka i miejskiego folku, komponują sami Poparzeni. Koncert odbędzie się w niedzielę w Zmianie Klimatu.Sprawdź: Poparzeni Kawą Trzy w Zmianie Klimatu

Na koncert składają się najpiękniejsze światowe bossa novy w niezwykłych aranżacjach – na gitarę i dwa głosy. Duet Grażyny i Paulinho to spotkanie dwóch bliskich sobie światów muzycznych. Dzięki wieloletniej współpracy artystów przy różnorodnych artystycznie projektach udało im się wypracować wspólny i niezwykle oryginalny język muzyczny. Koncert, który odbędzie się w niedzielę w klubie Fama, organizowany jest w cyklu Jazz na BOK-u.

Sprawdź: Grażyna Auguścik & Paulinho Garcia

Bułat Okudżawa to głos pokolenia, na którego pieśniach - dzięki popularyzującym go Agnieszce Osieckiej czy Wojciechowi Młynarskiemu - wychowały się miliony Polaków. Dziś wraca na należne mu na muzycznej scenie miejsce dzięki niezwykłemu koncertowi zespołu Piramidy. Program wykonują trzej muzycy, który współpracują ze sobą także w ramach zespołu: Piotr Kajetan Matczuk (pianista, gitarzysta, aranżer, autor piosenek, lider Piramid), Artur Chyb (gitarzysta), Tomasz Imienowski (gitarzysta basowy, kompozytor). Koncert odbędzie się w niedzielę w sali kameralnej Opery.

Sprawdź: Bułat Okudżawa - Najpiękniejsze pieśni i ballady

Opera: koncert, transmisja i wystawa Michała Jackowskiego

W najbliższy piątek w sali koncertowej przy ulicy Podleśnej melomani usłyszą Requiem Giuseppe Verdiego w wykonaniu Orkiestry i Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją Maestro Mirosława Jacka Błaszczyka. Partie solowe zaśpiewają: Iwona Socha - sopran, Roksana Wardenga - alt, Mihail Mihaylov - tenor oraz Grzegorz Szostak - bas.

Sprawdź: Requiem Giuseppe Verdiego w OiFP

Madame Butterfly Giacomo Pucciniego powraca w nowej obsadzie na scenę nowojorskiej The Metropolitan Opera. Słynny operowy wyciskacz łez w nawiązującej do japońskiej tradycji teatralnej inscenizacji nieżyjącego już Anthony'ego Minghelli (oscarowy Angielski pacjent z Ralphem Fiennesem) powraca do cyklu The Met: Live in HD na życzenie publiczności po raz trzeci. Opowieść o młodziutkiej gejszy Cio-Cio-San, która naiwnie wierzy, że amerykański marynarz zawarł z nią małżeństwo z miłości i uczyni z niej prawdziwą amerykańską żonę, zmoczyła już miliony chusteczek na całym świecie. Obejrzeć ją można w sobotę.

Sprawdź: Madame Butterfly Pucciniego na żywo z MET w OiFP

W ramach wystawy Internal Independence Michał Jackowski zaprezentuje 11 prac w marmurze. Towarzyszyć im będzie instalacja interaktywna i wizualizacje projektów, które rzeźbiarz przygotowuje na zamówienie Sułtanatu Omanu do przestrzeni publicznej w stolicy kraju, Maskacie. Udział w wernisażu wystawy zapowiedzieli Abdul Majeed Al Jahwari, Konsul Omanu w Berlinie oraz Dr Nasser Al-Taee, dyrektor Royal Opera w Maskacie. Wernisaż odbędzie się 11 listopada.

Sprawdź: Internal Independence - wystawa rzeźby Michała Jackowskiego

Muzeum Wojska: atrakcje na 11 listopada

Wystawy, warsztaty, spacer historyczny i wiele innych atrakcji przygotowało Muzeum Wojska z okazji Święta Niepodległości. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny, na niektóre obowiązują zapisy.

Program: Święto Niepodległości w Muzeum Wojska

W kinie: premiera filmu Ukryta gra

W czasie zimnej wojny amerykańskie tajne służby porywają genialnego matematyka, aby stanął do szachowego pojedynku przeciwko sowieckiemu mistrzowi. Międzynarodowy turniej w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki okazuje się jednak tylko przykrywką do szpiegowskiej gry, w której stawką jest uratowanie ludzkości przed zagładą nuklearną. Film Ukryta gra od piątku można oglądać w sieci kin Helios.Repertuar kin

Na teatralnym afiszu

Teatr Dramatyczny Sztuka Motyle są wolne to wzruszająca historia dziwnej i trudnej miłości, pełna humoru i niespodziewanych zwrotów akcji dla młodych i starszych, mająca dostarczyć przede wszystkim rozrywki. Jej głównym atutem są świetnie napisane dialogi. Opowiedziana w konwencji komedii romantycznej, z lekkością i dowcipem, niesie z sobą również głębokie przesłanie, zwracając uwagę na istotne społeczne problemy ludzi borykających się z niepełnosprawnością.

Druga propozycja to Gałązka rozmarynu. Odzyskanie niepodległości i legenda marszałka Piłsudskiego stanowi rodzaj toposu, wokół którego zbudowana jest idea Polski niepodległej. Z dzisiejszej perspektywy wiemy, że okres ten był czasem raptem dwudziestu lat, a po 1945 roku status niepodległości także wydawał się dyskusyjny. Stąd dyskusyjny charakter spektaklu, zbudowany na wiedzy i świadomości, jak wyglądały dalsze losy niepodległości Polski.Spektakl otwiera gorącą dyskusję na temat patriotyzmu. Czym on dziś jest? Jaką stanowi wartość? Czym jest niepodległość? Jak te wartości budują tożsamość, integralność i wspólnotę. Bardzo ważne i kluczowe zagadnienia dla współczesnego Polaka, widza, obywatela, uczestnika życia społecznego i członka wspólnoty.

Białostocki Teatr Lalek Czy znacie Palko? A może pamiętacie go ze spektaklu „Lenka”? Jeśli nie, na pewno chętnie go poznacie – to chłopiec ciekawy świata, który odkrywa go jeżdżąc na swojej ulubionej hulajnodze. Ma bogatą wyobraźnię, którą rozwija czytając mnóstwo książek. Jest bardzo podobny do swoich rówieśników – wesoły, pomocny, koleżeński – z jedną różnicą. Jest odrobinkę nieporadny... Czy mimo tego uda mu się odnaleźć prawdziwą przyjaźń? By się o tym przekonać – wystarczy przyjść na Palko. To kameralne, uczące tolerancji oraz akceptacji przedstawienie dla najmłodszych widzów.

Druga propozycja dla dzieci to Czerwony Kapturek. Dwaj panowie, Muzyk - Krzysztof Bitdorf i Aktor - Ryszard Doliński poprzez szlachetną błazenadę prowokują dziecięcą publiczność do współuczestniczenia w zabawie teatralnej. W roli Czerwonego Kapturka Małgorzata Płońska.

Propozycja dla dorosłych to Krzywa wieża - na pierwszy rzut oka lekka, skrząca się dowcipem farsa. Niech nie zwiedzie nas jednak ten kostium. Pod zwiewnym przebraniem przyjemnej literatury kryje się bowiem coś więcej. Głęboki portret współczesnych ludzi – ich wady, niełatwe charaktery i zagmatwane relacje. Oto moskiewskie mieszkanie pewnej pary. Ona – wieczna idealistka, On – niepoprawny lekkoduch. Wkradamy się cichutko do ich świata i podsłuchujemy. Śmiejemy się z ich dialogów, wzruszamy nieporadnością, wreszcie uświadamiamy sobie, jak dużo jest w nich z nas samych.

Repertuar teatrów
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl