Aktualności

Wróć

Koronawirus nie odpuszcza. Obostrzenia pandemiczne zostają przedłużone

2021-04-07 11:31:32
Obowiązujące obecnie obostrzenia zostaną przedłużone do 18 kwietnia. O takiej decyzji rządu poinformował dziś (7.04) minister zdrowia Adam Niedzielski.
KPRM/Twitter
Szefa resortu zdrowia Adam Niedzielski poinformował o dalszych decyzjach rządu w kwestii pandemicznych obostrzeń.

Konsekwencje zwiększonej mobilności...

- Konsekwencje ewentualnej zwiększonej mobilności w okresie świąt będą widoczne w następnym tygodniu, dlatego podjęliśmy decyzję, że zasady bezpieczeństwa, które obowiązują przedłużamy do 18 kwietnia - poinformował minister zdrowia.

Przedłużone zasady bezpieczeństwa to m.in:

Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 pozostaną zamknięte. Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.

W placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity osób:

- 1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2,
- 1 osoba na 20 m2 – w sklepach powyżej 100 m2.

Salony fryzjerskie i kosmetyczne – pozostają zamknięte

Żłobki i przedszkola – nadal są nieczynne. Wyjątkiem jest sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej).

Wciąż zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki.


Sprawdź, jakie obostrzenia obecnie obowiązują na terenie kraju: Zamknięte przedszkola i salony fryzjerskie oraz nowe limity osób w sklepach i kościołach


Szczepionki szansą na pokonanie pandemii

Szansą na pokonanie pandemii są szczepionki. Do tej pory w polskich punktach szczepień wykonano blisko 6 mln 800 tys. zastrzyków. Prawie 2 mln 100 tys. osób przyjęło już dwie dawki szczepionki.

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, będziemy szczepić się szybciej dzięki temu, że napłynie do nas znacznie więcej szczepionek niż do tej pory. Dlatego przesunięte zostają terminy szczepień dla osób 60+ z maja na kwiecień, a 12 kwietnia uruchomiona zostanie rejestracja dla kolejnych roczników.

Szczegółowe informacje o Narodowym Programie Szczepień znajdują się na stronie gov.pl/szczepimysie.
Paulina Górska
paulina.gorska@bialystokonline.pl