Koncerty

Wróć
Uwaga: impreza już się odbyła.

Koncert Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk

2022-01-18
Termin: 2022-01-18
Podczas koncertu w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku Zespół Pieśni i Tańca Śląsk wystąpi w pełnym składzie: chór, balet i orkiestra, z programem Narodziła nam się dobroć.

To barwne widowisko bożonarodzeniowe, składające się z najpiękniejszych kolęd oraz pastorałek przeplatanych tańcami regionalnymi i narodowymi.

Program wzbogacają podhalańskie Gawędy Hanny Nowobilskiej głoszone góralską gwarą przez Piotra Hankusa, Mistrza Mowy Polskiej Vox Populi.

W koncercie usłyszymy kolędy wpisane w wielowiekową tradycję obchodów Bożego Narodzenia, m.in: „Cichą noc”, „Bóg się rodzi”, „Dzisiaj w Betlejem”, „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, „Adeste fideles”. W repertuarze kolędowym znajdą się także utwory, do których słowa napisał przyjaciel założyciela Zespołu „Śląsk” Stanisława Hadyny, Kazimierz Szemioth - poeta, pisarz, malarz i grafik. Ten znakomity duet twórców stworzył oryginalne, wykonywane tylko przez Zespół „Śląsk” kolędy, spośród których w Białymstoku usłyszymy „Narodziła nam się dobroć” i „Polonez kolęda” - zachwycającą patriotycznym przesłaniem i piękną, charakterystyczną dla kompozycji Hadyny linią melodyczną.

W programie zaprezentowane zostaną także niepowtarzalne układy taneczne Elwiry Kamińskiej – pierwszego choreografa Zespołu, wśród nich m.in: śląski „Trojak”, tańce narodowe: „Kujawiak”, „Oberek”, „Krakowiak” czy widowiskowe „Tańce górali podhalańskich”. Gratką będzie polonez wykonywany przez balet do muzyki Wojciecha Kilara z filmu „Pan Tadeusz”, w choreografii Hanny Chojnackiej. Publiczność zobaczy też „Mazura” w choreografii Władysława Stefanika, „Polkę beskidzką”, a także „Polkę opolską” do muzyki Wojciecha Kilara, w choreografii znakomitego słowackiego twórcy Juraja Kubanki i wywodzący się z Ziemi Opolskiej taniec „Koziery” do muzyki Stanisława Hadyny, w choreografii Jarosława Świątka – kierownika artystycznego Zespołu „Śląsk”. Ponadgodzinny program zakończy „Finał” w choreografii Elwiry Kamińskiej.

Na życzenie publiczności nie zabraknie też bisu.

Koncert odbędzie się we wtorek (18.01), o godz. 18:00 w Operze i Filharmonii Podlaskiej, ul. Odeska 1.

Miejsce imprezy