Sport

Wróć

Jagiellonia w gronie najlepszych drużyn Europy. Klub został członkiem ECA

2019-09-11 09:46:50
Jagiellonia Białystok została członkiem European Club Association, a więc Europejskiego Stowarzyszenia Klubów. W tej chwili pod skrzydłami ECA znajduje się 246 najlepszych drużyn Starego Kontynentu.
Twitter ECA
Białostocka Jagiellonia notowała w ostatnim czasie bardzo dobre wyniki sportowe (trzy awanse do europejskich pucharów w ciągu pięciu sezonów), co poskutkowało tym, że podlaski zespół został wcielony do ECA.

European Club Association jest samodzielnym, niezależnym organem bezpośrednio reprezentującym drużyny piłkarskie w Europie. Zadaniem ECA jest ochrona i promocja europejskiej klubowej piłki nożnej. Do celów organizacji należy także stworzenie nowego, bardziej demokratycznego modelu zarządzania, który podkreśliłby kluczową rolę klubów w piłce nożnej. Prezesem ECA jest Włoch Andrea Agnelli z Juventusu Turyn, a funkcję wiceprezesa pełni Dariusz Mioduski z warszawskiej Legii. W zarządzie zasiadają także Pedro Lopez Jimenez (Real Madryt), Edvin van der Sar (Ajax Amsterdam) i Aki Riihilahti (HJK Helsinki).

Jagiellona została dołączona do ECA na lata 2019-2023. Razem z Dumą Podlasia w szeregi stowarzyszenia weszły też m.in. takie drużyny, jak Aston Villa, Atalanta Bergamo czy CSKA Sofia.

Jeżeli chodzi o ekipy z Polski, to w ECA są już Legia Warszawa, Lech Poznań, Wisła Kraków oraz Śląsk Wrocław.
Rafał Żuk
rafal.zuk@bialystokonline.pl