Kino, teatr

Wróć
Uwaga: impreza już się odbyła.

IV Europejski Dzień Kina Artystycznego

2019-10-13
Termin: 2019-10-13
Tegoroczne święto kina artystycznego dzięki unikalnemu repertuarowi i dedykowanym wydarzeniom, ma po raz kolejny zaprezentować szeroką gamę możliwości i zaangażowanie kin na rzecz żywej różnorodności kulturowej.

Polskie kina mają zaszczyt być współorganizatorem tego przedsięwzięcia i z tej okazji nasze kino przygotowało dla swoich małych i dużych widzów wyjątkowy program złożony z europejskich filmów!

IV Europejski Dzień Kina Artystycznego

Harmonogram:

11:00 - Europejski Dzień Kina Artystycznego 2019: Co gryzie Gilberta Grima? (Norwegia, 85', 10+, lektor, bilet 12 zł)

12:45 - Europejski Dzień Kina Artystycznego 2019: Boże Ciało (Polska, 115', bilet 16 zł, specjalny bilet Rodzinny: min. 3 os.- 13 zł od os.)

17:15 - Europejski Dzień Kina Artystycznego 2019: Mowa ptaków (Polska, 148', bilet 16 zł)

20:00 - Europejski Dzień Kina Artystycznego 2019: Boże Ciało (Polska, 115', bilet 16 zł, specjalny bilet Rodzinny: min. 3 os. -13 zł od os.)

O filmach:

Co gryzie Gilberta Grima?
Norwegia, lektor, 10+, 85'
reż. Hanne Larsen

11-letni Gilbert jest nowy w mieście i gotowy na nowe, lepsze życie. Wszystko co musi zrobić, to ukrywać swoją okropną alergię na jajka, szczególnie przed Lise, sąsiadką z naprzeciwka. A Lisa to nie byle kto tylko kapitan drużyny hokejowej!
Dodatkowo, tuż przed Świętami przyjeżdża ciotka Doris, aby zaopiekować się Gilbertem. I jakby tego było mało, ciotka zamierza przymusowo karmić go jajkami na które jest uczulony. Gilbert szybko stwierdza, że najlepszą obroną jest atak i obmyśla prawdziwie szatański plan na Wigilię...

Mowa ptaków
Polska 2019, 148'
reż. Xavery Żuławski

Niezwykła opowieść o wykluczeniu i alienacji we współczesnej Polsce i szukaniu swojego miejsca w świecie, w którym każdą odmienność próbuje się zepchnąć na margines. Mowa ptaków jest niepokorna, anarchistyczna i szalona. Nie pozwoli o sobie zapomnieć przez długie miesiące. Główne role w filmie grają Sebastian Fabijański, Andrzej Chyra, Borys Szyc, Daniel Olbrychski, Marta Żmuda-Trzebiatowska, Wiktor Zborowski, Eryk Kulm, Jaśmina Polak, Katarzyna Chojnacka i Sebastian Pawlak.

Muzykę do filmu skomponował Andrzej Korzyński, wieloletni współpracownik Żuławskiego i Andrzeja Wajdy. Za zdjęcia odpowiada Andrzej Jaroszewicz, z którym Andrzej Żuławski pracował wcześniej m.in. przy Na srebrnym globie i Szamance. Mowa ptaków jest dzięki temu wspaniałym hołdem dla jednego z najbardziej niepokornych twórców w historii polskiego kina i niezwykłym komentarzem na temat wykluczenia i mechanizmów działania współczesnego społeczeństwa.

Boże ciało
Polska 2019, 115’
reż. Jan Komasa

Film prezentowany z angielskimi napisami.

Polski kandydat do Oscara. Zdobywca dziesięciu prestiżowych nagród 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, w tym: nagrody za najlepszy scenariusz, reżyserię, najlepszą drugoplanową rolę kobiecą oraz cennych wyróżnień środowiskowych – Nagrody Publiczności, Dziennikarzy oraz Nagrody Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych.

„Boże Ciało” to historia 20-letniego Daniela, który w trakcie pobytu w poprawczaku przechodzi duchową przemianę i skrycie marzy, żeby zostać księdzem. Po kilku latach odsiadki zostaje warunkowo zwolniony, a następnie skierowany do pracy w zakładzie stolarskim. Zamiast się tam udać, Daniel kieruje się do miejscowego kościoła, gdzie zaprzyjaźnia się z proboszczem. Kiedy, pod nieobecność duchownego, niespodziewanie nadarza się okazja, chłopak wykorzystuje ją i udając księdza zaczyna pełnić posługę kapłańską w miasteczku. Od początku jego metody ewangelizacji budzą kontrowersje wśród mieszkańców, szczególnie w oczach surowej kościelnej Lidii. Z czasem jednak nauki i charyzma fałszywego księdza zaczynają poruszać ludzi pogrążonych w tragedii, która wstrząsnęła lokalną społecznością kilka miesięcy wcześniej. Tymczasem w miasteczku pojawia się dawny kolega Daniela z poprawczaka, a córka kościelnej, Marta, coraz mocniej zaczyna kwestionować duchowość młodego księdza. Wszystko to sprawia, że chłopakowi grunt zaczyna palić się pod nogami. Rozdarty pomiędzy sacrum i profanum bohater znajduje w swoim życiu nowy, ważny cel. Postanawia go zrealizować, nawet jeśli jego tajemnica miałaby wyjść na jaw...

Miejsce imprezy