Kultura i Rozrywka

Wróć

Gala Mozartowska w 230. rocznicę śmierci kompozytora

2021-11-25 11:16:50
W tym roku przypada 230. rocznica śmierci Wolfganga Amadeusza Mozarta. Aby upamiętnić kompozytora, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina organizuje galę, podczas której zostaną wykonane jego utwory.
Materiały prasowe
Wolfgang Amadeusz Mozart urodził się 27 stycznia 1756 w Salzburgu, zmarł 5 grudnia 1791 w Wiedniu. Był wybitnym kompozytorem i wirtuozem gry na instrumentach klawiszowych, którego twórczość związana była głównie z Wiedniem. Razem z Haydnem oraz Beethovenem zalicza się go do trójki tzw. klasyków wiedeńskich. Jest uznawany za jednego z najgenialniejszych i najważniejszych twórców w historii muzyki.

Przez wiele lat nie wiedziano, co było przyczyną śmierci kompozytora, tradycja romantyczna zaś stworzyła wokół tego faktu wiele fantastycznych legend. Po długotrwałej analizie medycznej Antona Neumayra ustalono dość szczegółowy przebieg choroby Mozarta. Możliwe, że chorował na gorączkę reumatyczną z reumatycznym zapaleniem stawów, z bardzo wysoką temperaturą i jednoczesnym wystąpieniem powikłań neurologicznych. Za bezpośrednią przyczynę śmierci uznaje się upust krwi dokonany przez medyka na dwie godziny przed śmiercią Mozarta.

Długo wierzono, że Mozart zmarł w nędzy i zapomnieniu, pochowany w grobie dla ubogich. W rzeczywistości, choć jego twórczość nie była już tak modna w Wiedniu, w dalszym ciągu otrzymywał znaczące przychody z różnych stron Europy.

Podczas Gali Mozartowskiej będzie można usłyszeć Chór Wydziału Instrumentalno-Pedagogicznego, Edukacji Muzycznej i Wokalistyki UMFC Filia w Białymstoku, Orkiestrę Symfoniczną UMFC Filii w Białymstoku oraz: Włodzimierza Promińskiego (skrzypek), Piotra Reicherta (altowiolista), Martę Wróblewską (sopran), Emilię Sakowicz (mezzosopran), Andrzeja Michałowskiego (tenor liryczny), Wiktora Orlofa. Całość poprowadzi dyrygent Janusz Przybylski.

Koncert w Białymstoku odbędzie się w piątek (26.11), o godz. 19:00 w Sali Koncertowej, przy ul. Podleśnej 2. Wstęp wolny!

PROGRAM I INFORMACJE O WYKONAWCACH
Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl