Kino, teatr

Wróć
Uwaga: impreza już się odbyła.

Films for Food - Ziarno: nieznana historia

2018-02-15
Termin: 2018-02-15
FILMS for FOOD i kino Forum zaprasza na premierowy pokaz filmu ZIARNO: NIEZNANA HISTORIA,

Tradycją białostockich pokazów FILMS for FOOD jest poczęstunek, dyskusja z zaproszonymi gośćmi oraz specjalne niespodzianki i prezenty losowane wśród widzów.

Tym razem dodatkowo zapraszamy także na warsztaty gotowania z ziaren w studiu kulinarnym Atuty.

Ziarno: nieznana historia / Seed: The Untold Story
USA 2016, 95′
reż. Jon Betz, Taggart Siegel

Dzięki nasionom mamy co jeść i w co się ubrać, posiadamy też surowce istotne dla naszego codziennego życia. Różnorodność i bogactwo nasion wciąż zaskakuje, jednak w ciągu niespełna wieku rolnictwa przemysłowego obfitość nasion, pieczołowicie budowana od tysiącleci, drastycznie spada, a wiele z nich zagrożonych jest dziś wyginięciem.

W XX wieku w Ameryce Północnej zniknęło 94% nasion warzyw – ta strata może doprowadzić do katastrofy. Irlandzki głód ziemniaczany z połowy XIX wieku był związany z uprawą głównie jednej odmiany ziemniaków. Postęp technologiczny i żądza zysku doprowadziły do zmechanizowania rolnictwa i wysiewu na monstrualną skalę genetycznie modyfikowanych, identycznych roślin. Odpowiedzialne za to firmy, takie jak: Syngenta, Bayer, Dow Chemicals czy Monstanto, kontrolują dziś ponad 2/3 światowego rynku nasion, czerpiąc z niego bezprecedensowe zyski. Naukowcy ostrzegają przed załamaniem globalnej produkcji bananów, pomarańczy, kawy i kokosów z powodu krótkowzrocznego polegania wyłącznie na jednej odmianie nasion. „Ziarno, nieznana historia” to opowieść ku przestrodze. Z wykorzystaniem technik animacji pokazuje historię i cykl przemiany nasion oraz toczącą się w ich tle walkę człowieka z naturą. Poznajemy zapalonych aktywistów społecznych, którzy za wszelką cenę walczą o zachowanie bogactwa odmian nasion. W fascynujących wywiadach z Vandaną Shivą, Jane Goodall, Andrew Kimbrellem, Winoną Laduke i Rajem Patelem dowiadujemy się o roli nasion, a przede wszystkim dlaczego warto o nie dbać i troszczyć się o ich różnorodność.

Godz. 18.00.
Bilet: 20 zł – dostępne w kasie kina i online na www.bilety.bok.bialystok.pl

Miejsce imprezy