Wystawy, wernisaże, wydarzenia artystyczne

Wróć
Uwaga: impreza już się odbyła.

Fajanse angielskie od poł. XVIII do końca XIX wieku. Kolekcja profesora Wojciecha W. Kowalski

2021-01-15
Termin: 2020-10-10 - 2021-01-15
Kuratorskie oprowadzanie po wystawie Fajanse angielskie od poł. XVIII do końca XIX wieku. Kolekcja profesora Wojciecha W. Kowalskiego

Wystawa poświęcona będzie prezentacji fajansu angielskiego od połowy XVIII do XIX wieku. Przedstawiona zostanie część kolekcji prywatnej profesora Wojciecha W. Kowalskiego - wybitnego kolekcjonera i znawcy europejskiej ceramiki, który zgromadził jedyny w naszym kraju liczny zbiór angielskiej ceramiki.

Wydarzenie to druga w Polsce prezentacja ceramiki angielskiej, po monograficznej wystawie ceramiki Wedgwooda ze zbiorów polskich i angielskich w Muzeum Narodowym w Warszawie w 2002 roku.

Na ekspozycji zobaczyć można będzie prawie 250 wyrobów ceramicznych wyprodukowanych nie tylko w wytwórniach angielskich, ale i szkockich. Trzon stanowi tzw. creamware – czyli fajans delikatny będący efektem różnorodnych poszukiwań i eksperymentów technologicznych dokonywanych w środkowej Anglii od końca XVII wieku poprzez następne stulecie. Obok fajansu do obejrzenia będą przykłady kamionki delikatnej tzw. czarnej kamionki bazaltowej i delikatnej kamionki jaspisowej.

Większość obiektów składających się na ekspozycję to talerze, które pokazują nie tylko bogactwo motywów zdobniczych, ale i sposobów ich zdobienia: od zdobienia ręcznego do druku transferowego.

Na szczególną uwagę zasługują wyroby Josiaha Wedgooda, w tym bardzo interesujące i rzadkie przykłady wczesnej dekoracji drukiem transferowym na talerzu z ptakami liverpoolskimi czy drukiem czerwonym i emaliami na talerzu etruskim.

Ilość miejsc ograniczona do 20 osób. Prosimy o wcześniejsze zapisy pod nr telefonu: 509 336 740

Początek kuratorskiego oprowadzania o godz. 11.00

Wystawa będzie czynna do 15 stycznia przyszłego roku.

Miejsce imprezy