Kultura i Rozrywka

Wróć

Dzień Babci i Dziadka. Jak możemy świętować?

2022-01-14 11:02:27
Babcia i dziadek - osoby szczególne. Pomagają w opiece nad wnukami, bawią się razem z nimi, czasem rozpieszczają. Niedługo przypada ich święto. Co tego dnia możemy robić wspólnie?
Pixabay.com
Dzień Babci przypada 21 stycznia (piątek), natomiast Dzień Dziadka 22 stycznia (sobota). Są to święta stosunkowo młode, bowiem o Dniu Babci w Polsce usłyszano w 1964 r., kiedy to przedstawiono pomysł obchodzenia go w magazynie Kobieta i Życie. Wkrótce kolejne pisma rozpropagowały je na szerszą skalę.

Natomiast Dzień Dziadka w Polsce pojawił się w 1981 r. Co prawda jeszcze pod koniec lat 70. Telewizja Polska ogłosiła konkurs, który miał na celu wybranie najlepszego dnia na obchody Dnia Dziadka, jednak oficjalnie ustanowiono te święto dekadę później.

Babcia i dziadek pełnią bardzo ważną rolę w społeczności. Wspierają w wychowaniu wnuków, przekazują ważną wiedzę młodszemu pokoleniu. Warto w ich święto poświęcić im więcej uwagi.

Książnica Podlaska przygotowała specjalny program z okazji Dnia Babci i Dziadka. W czwartek (20.01) w jej głównej siedzibie o godz 16:00 odbędzie się spotkanie autorskie z Zofią Olek-Redlarską - białostoczanką, poetką, doktorem pedagogiki, autorką wierszy dla dorosłych i dzieci oraz licznych publikacji naukowych. Ponadto będzie można wysłuchać występu zespołu Kamertone, a także rozegrać rodzinny turniej szachowy.

SZCZEGÓŁY

Natomiast Centrum im. L. Zamenhofa w sobotę (22.01) proponuje wspólne rodzinne warsztaty. O godz. 11:00 uczestnicy i uczestniczki będą mogli wykonać ramkę na fotografię, jak również dowiedzą się przy okazji, jak zabezpieczać i przechowywać stare fotografie.

CZYTAJ WIĘCEJ
Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl