Gdzie zjeść / Restauracja Wróć

BROWAR STARY RYNEK

ul. Rynek Kościuszki 11

15-001 Białystok

tel.85 831 18 01

www.royal-hotel.pl
browar@staryrynek.pl
Karty płatnicze: Tak

Mapa
Opis:
Rezerwacja telefoniczna miejsc: Tak
Klimatyzacja: Tak
Ogródek / miejsca na zewnątrz: Tak
Marki piwa: beczkowe: Pils, Pszeniczne, Marcowe, American, IPA

O Browarze Stary Rynek

Stary Rynek to znajdujący się w samym centrum Białegostoku browar restauracyjny. Jego sercem jest nowoczesna warzelnia o wybiciu 10 hektolitrów oraz 15 tanków fermentacyjno-leżakowych również o pojemności 10 hl.

Filozofią naszego browaru jest łączenie tradycję z nowoczesnością. Interpretujemy historyczne style piwa, często o kilkusetletniej tradycji w nowy sposób, używając do tego specjalnych słodów, zarówno tradycyjnych jak i nowofalowych odmian chmielu, a także specjalnych drożdży. W Starym Rynku tworzymy unikalne piwa o wyjątkowym smaku.

Stary Rynek nie jest typowym browarem restauracyjnym, ponieważ w naszej ofercie oprócz piw stałych, warzonych przez cały rok, znajdują się także oryginalne piwa sezonowe, pozwalające zaprezentować podlaskim piwoszom bogaty świat piwa i jego smaków.

Nasze piwa

Piwny fundament browaru to: Pils, Pszeniczne, Marcowe oraz American IPA.

1. Pils / Pilzner - po raz pierwszy uwarzony w roku 1842 w czeskim Pilznie od ponad 150 lat uznawany jest za „króla piwa”. Miano te zdobył dzięki ogromnej popularności oraz unikalnym cechom. Prawdziwy Pilzner to cudowny mariaż szlachetnego chmielu z głęboką jęczmienną słodowością. Chmielimy go Lubelskim - najszlachetniejszą polską oraz jedną z najwyżej cenionych na świecie tradycyjnych odmian chmielu. Odpowiada ona za przyjemny i intensywny aromat ziół, świeżych i suszonych, połączonych z nutami polnych kwiatów, świeżego tytoniu i ciepłym tonem cytrusów. Smak naszego Pilznera to opowieść o zmaganiach chmielowej goryczki ze słodową słodyczą. Początek jest słodki, biszkoptowy, przypominający mleko z miodem, a także świeże ziarno. Ale potem szybko pojawia się chmiel, ziołowość przeplata się z goryczką prowadząc do czystego, gorzkiego i wytrawnego finiszu. Pijemy kolejny łyk i walka smaków zaczyna się od nowa.

2. Pszeniczne / Weizen - oryginalne piwo pszeniczne, którego stolicą jest niemieckie Monachium. Nasz Weizen jest bogaty i intensywny w aromacie oraz lekki, orzeźwiający i elegancki w smaku. Za jego osobowość odpowiada świeży słód pszeniczny oraz oryginalne szczepy aromatycznych, niemieckich drożdży. Szklanka pszenicznego wita degustatora czapą gęstej, kremowej, białej piany, spod której wydobywa się przyjemny zapach. Składają się na niego przede wszystkim nuty owoców z aromatem dojrzałego banana na czele, połączonego z pikantnym zapachem goździków, wspartych w tle nutami zielonej herbaty, śliwek oraz czerwonych jabłek. Smak jest lekko słodki, słodowy, puszysty, przypominający świeże, pszenne pieczywo. Finisz jest lekko kwaskowaty, czysty i wytrawny. Wysokie nagazowanie sprawia, że piwo jest lekkie i orzeźwiające oraz dobrze gasi pragnienie. Piwa pszeniczne są naturalnie mętne i zawierają dużą ilość żywych drożdży, co przekłada się na wyjątkową zawartość witamin z grupy B.

3. Marcowe - warzony od pierwszej połowy XIX wieku styl piwa, mający swoje korzenie w południowych Niemczech. Treściwszy niż inne piwa, warzony pod koniec wiosny w dużej ilości, miał wystarczyć aż do jesieni, kiedy niższe temperatury pozwalały znów warzyć świeże piwo. W całej Bawarii urządzano wtedy festyny, podczas których wypijano resztki piwa marcowego. Wspomnieniem właśnie tej tradycji jest do dzisiaj monachijski Oktoberfest. O ile sekretem Pilznera jest świeży i aromatyczny chmiel, o tyle w piwie marcowym smak jest zdominowany przez słodowość. Podstawą jego zasypu jest suszony w wyższej temperaturze, tradycyjny słód monachijski, który wnosi do piwa wyraźną słodycz oraz smaki chleba razowego, tostowy, opiekany, biszkoptowy z daleką nutą orzechów laskowych. Wyższa temperatura suszenia słodu sprawia również, że Piwo Marcowe ma głęboki bursztynowy kolor oraz trwałą pianę w kolorze złamanej bieli.

4. American IPA - prawdziwy symbol odrodzenia piwowarstwa rzemieślniczego oraz piwnej rewolucji jaka przetacza się od dwóch dekad przez cały świat. Stosunkowy młody styl piwa pochodzący z Kalifornii oparty na nowych odmianach amerykańskiego chmielu. Podobnie jak w świecie wina, gdzie smak winogron jest powiązany z miejscem, w którym rosną, chmiel uprawiany w północnej Kalifornii i w stanie Oregon posiadł unikalne cechy, które przekładają się na wyjątkowy smak naszego American IPA. Już w aromacie piwo uwodzi intensywną i bogatą cytrusowością, świeżą żywicą, nutami polnych kwiatów oraz owoców tropikalnych. IPA to piwo dla miłośników mocnej goryczki. Kilkukrotne chmielenie zarówno na gorąco w kotle w trakcie gotowania, jak również później na zimno, w trakcie leżakowania sprawia, że chmielowość jest intensywna, bogata i złożona, a goryczka długa i intensywna. Jeżeli kochasz chmiel, spróbuj naszej American IPA!

Piwa z Browaru Stary Rynek można napić się przede wszystkim na miejscu, gdzie jest serwowane prosto z tanków leżakowych. Dla kierowców oraz wszystkich tych, którzy chcieliby zabrać smak naszego piwa ze sobą, przygotowaliśmy je na wynos w butelkach o pojemności 0,33 l.

Kilka słów o Czesławie Dziełaku

O ile sercem Starego Rynku jest warzelnia, o tyle mózgiem i duszą są ludzie.

Nasze piwo będzie warzone przez znanego w Polsce piwowara, Czesława Dziełaka.
Czesław warzy piwo od 2008 roku. Na koncie ma ponad 450 warek piwa oraz cydrów. Jest także laureatem licznych konkursów piwowarskich w Polsce.

I miejsce na Festiwalu Birofilia, Żywiec 2009, w kategorii Pilzner Bohemski,
I miejsce w I Częstochowskim Konkursie Piw Domowych Bractwa Piwnego, Częstochowa 2010, w kategorii Munich Helles,
I miejsce na Festiwalu Birofilia, Żywiec 2010, w kategorii Monachijskie Jasne,
III miejsce na Festiwalu Birofilia, Żywiec 2010, w kategorii Koźlak Pszeniczny,
III miejsce w IV Pomorskim Konkursie Piw Domowych im. Sławomira Pahlke, 2010, w kategorii Weizen (pszeniczne jasne),
II miejsce w plebiscycie Bractwa Piwnego na Piwowara Roku 2010,
I miejsce oraz w VI Konkursie Piw Domowych przy VIII Wrocławskich Warsztatach Piwowarskich, Wrocław 2011, w kategorii Piwo Specjalne, Porter Wędzony,
Grand Prix VI Konkursu Piw Domowych we Wrocławiu,
I miejsce w II Częstochowskim Konkursie Piw Domowych Bractwa Piwnego, Częstochowa 2011, w kategorii Porter Bałtycki,
III miejsce w I Śląskim Konkursie Piw Domowych, Katowice 2011, w kategorii Pils,
I miejsce w III Poznańskim Konkursie Piw Domowych, Poznań 2011, w kategorii Weizen (pszeniczne jasne),
III miejsce w plebiscycie Bractwa Piwnego na Piwowara Roku 2011,
II miejsce w I Szczecińskim Konkursie Piw Domowych, Szczecin 2012, w kategorii Piwo Marcowe,
I miejsce w I Krakowskim Konkursie Piw Domowych, Kraków 2012, w kategorii Piwa Specjalne, Porter Miętowy,
I miejsce w XI Konkursie Piw Domowych, Festiwal Birofilia, Żywiec 2013, w kategorii Imperial India Pale Ale,
Grand Champion Festiwal Birofilia 2013,
I miejsce w I Warszawskim Konkursie Piw Domowych, Warszawskie Święto Piwa, Warszawa 2013, w kategorii American India Pale Ale,
Grand Prix I Warszawskiego Konkursu Piw Domowych.
I miejsce na VIII Grodziskim Konkursie Piw Domowych „Prawie Jak Grodzisz”
I miejsce w XII Konkursie Piw Domowych, Festiwal Birofilia, Żywiec 2014, w kategorii Dubbel,
Grand Champion Festiwal Birofilia 2014.

Od 2011 roku Czesław jest certyfikowanym sędzią piwnym PSPD (nr certyfikatu 002) i jurorem konkursów piwnych, zarówno amatorskich jak też profesjonalnych.
W latach 2015-16 był członkiem komisji szkoleniowej sędziów piwnych PSPD.
Od roku 2015 jest współorganizatorem oraz szefem jury Podlaskiego Konkursu Piw Domowych.
Od roku 2016 jest członkiem zarządu Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych.

Zapraszamy https://www.facebook.com/BrowarStaryRynek/

BROWAR STARY RYNEK
BROWAR STARY RYNEK
BROWAR STARY RYNEK
BROWAR STARY RYNEK