Wystawy, wernisaże, wydarzenia artystyczne

Wróć
Uwaga: impreza już się odbyła.

Andrzej Sidor: SIDOR x3 - Wystawa

2019-05-16
Termin: 2019-04-12 - 2019-05-16
Zapraszamy na wystawę fotograficzną: Andrzej Sidor: SIDOR x3.

Wernisaż: 12 kwietnia 2019, foyer kina Forum, godz. 18.30.
Finisaż i spotkanie z autorem: 16 maja 2019, klub Fama, godz. 19.00,
ul. Legionowa 5, wstęp wolny.

Wystawa jest próbą podsumowania wieloletniej pracy fotograficznej autora, która obejmuje fotografię pejzażową, portretową i dokumentalną. Autor prezentowanych zdjęć dobrze zna ludzi i krajobrazy Polski Wschodniej, bo tam się urodził i mieszka na stałe. Był i najpewniej pozostanie częścią swojego „kraju lat dziecinnych”.

Studia na Wydziale Leśnym SGGW w Warszawie dały mu wiedzę naukową, a więc świadomość złożonych procesów i zjawisk, jakie zachodzą w środowisku naturalnym. Dzięki temu umie obserwować i portretować najbardziej dziką przyrodę (np. w reportażu na temat żółwia błotnego uchwycił najważniejsze cechy i zachowania tego rzadkiego gatunku). Od 2001 roku współpracuje z Polską Agencją Fotografów FORUM, a jego zdjęcia ukazują się na łamach najbardziej prestiżowych tytułów. Wieloletnia praktyka fotografa prasowego, który musi pracować szybko i na konkretny temat, daje umiejętność wyszukiwania planu, bohaterów i realizacji założonego scenariusza. I bycia gotowym na niespodzianki, jakie może przynieść każda chwila, każdy dzień, każdy napotkany człowiek lub z pozoru nijaka miejscowość.

Najtrudniejszym paradoksem tego fachu – rzemiosła – pasji jest łączenie kompletnych przeciwieństw – długich przygotowań, często żmudnego, ba!, męczącego i śmiertelnie nudnego wielogodzinnego wyczekiwania, wędrówek o każdej porze roku i uchwycenia w obiektywie tego jednego jedynego ułamka sekundy.

Fotografia to sztuka Chwili, na którą czasem trzeba czekać latami. W ten właśnie sposób powstał ciekawy epizod w biografii zaprzysięgłego fotografa, a mianowicie film dokumentalny „Taki los”, złożony przez Andrzeja Sidora, czyli pomysłodawcę – reżysera – operatora i producenta w jednej osobie, z bardzo krótkich ujęć, ale pomiędzy którymi upłynęły długie miesiące i całe pory roku.

Inne reportaże i cykle fotograficzne Andrzeja Sidora to właściwie gotowe filmy dokumentalne, albo ich „storybordy” (ilustrowane scenopisy) – z własną tezą, dramaturgią, wybranymi bohaterami i atmosferą. Co z tego, że te opowieści – zapis tego, co znika i odchodzi bezpowrotnie – składają się z nieruchomych kadrów, skoro każdy z nich znaczy tyle co tysiące słów.»
Arkadiusz Szaraniec

Andrzej Sidor, ur. 1976 r. w Suwałkach. Mieszka na Suwalszczyźnie. Ukończył Wydział Leśny SGGW (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego) w Warszawie. Od 2001 r. współpracuje z Polską Agencją Fotografów FORUM. Publikuje w książkach i prasie. Zajmuje się reportażem o tematyce społecznej i etnograficznej oraz fotografią inspirowaną pejzażem.

Publikacje:
albumy: “Polska ginąca”, “Polska niezwykła”, “Sidor. Z Pogranicza”
prasa: Polityka, Newsweek, Przekrój, Rzeczpospolita, Wprost, Zoom, Kalejdoskop, Traveler, Almanach Sejneński, Zwierciadło, Voyage

Najważniejsze fotoreportaże związane z etnografią:
2007 – Na wschód od Edenu, Newsweek (temat o Polakach, którzy dobrowolnie wyjechali na początku XX wieku z terenu małopolski do wsi Wierszyna na Syberii)
2010 – Siwy koń kolęduje, Zwierciadło (zwyczaj kolędowania z postacią siwego konia w miejscowości Grażyszki na Litwie, który odbywa się w okresie od Świąt Bożego Narodzenia do Trzech Króli)

Wystawy:
2001 – wystawa zbiorowa Czarnohora, SGGW
2002 – Suwalszczyzna, Rodan Systems S.A., w ramach cyklu “Rozwijamy młode talenty”
2005 – Sidorszczyzna – Stabieńszczyzna, Wyższa Szkoła Dziennikarska im. Melchiora Wańkowicza w Warszawie
2010 – Wszystkie stworzenia duże i małe. Praca zbiorowa. Zachęta w Warszawie.
2010 – Starowiercy, Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku
2010 – Starowiercy, Ośrodek “Pogranicze – sztuk, kultur, narodów”
2015 – Zwyczaje i obrzędy w Polsce – Czas Bożego Narodzenia. Centralna Biblioteka Rolnicza w Warszawie.
2016 – Kapliczki i krzyże przydrożne. Centralna Biblioteka Rolnicza w Warszawie.

Konkursy:
2003 – Moja Suwalszczyzna, wyróżnienie w konkursie „Ekologia w obiektywie” organizowanym przez firmę Bayer
2010 – III miejsce za zdjęcia z projektu Life of death (realizowany wspólnie z Rafałem Milachem) w kategorii: przyroda i środowisko naturalne – fotoreportaż BZWBK Press Foto
2011 – Grand Prix za fotokast Taki los na konkursie “Filmowe Podlasie Atakuje” w Białymstoku
2012 – Stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt fotograficzny Twórczość ludowa na Suwalszczyźnie.

Miejsce imprezy