Aktualności

Wróć

Abp Głódź tuszował pedofilię. Poseł Lewicy chce, by pozbawić go odznaczeń wojskowych

2021-04-07 13:47:53
W środę (7.04) poseł na Sejm RP Paweł Krutul z Lewicy przedstawił pismo skierowane do prezydenta Andrzeja Dudy. Chce, by odebrał generałowi Głódziowi Krzyż Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski oraz wszystkie odznaczenia wojskowe.
Malwina Witkowska
Tuszował nadużycia seksualne

- Jak wszyscy wiemy, przed tygodniem Nuncjatura Apostolska poinformowała o zakończeniu dochodzenia, które dotyczyło sygnalizowanych zaniedbań ze strony abp. Głódzia w sprawie nadużyć seksualnych popełnianych przez niektórych duchownych wobec nieletnich. W związku z tym Stolica Apostolska podjęła w stosunku do arcybiskupa Głódzia nakaz zamieszkania poza diecezją gdańską, zakaz uczestnictwa w publicznych celebracjach religijnych, a także nakaz wpłaty z osobistych funduszy odpowiedniej sumy na Fundację św. Józefa na rzecz pomocy ofiarom nadużyć - przypomina asystentka posła Julia Koleśnik.

Po tej informacji do biura poselskiego Pawła Krutula napłynęło wiele maili od obecnych służb mundurowych.

- Od wojska, policji, straży granicznej. Wszyscy są zbulwersowani tym, że generał Sławoj Leszek Głódź dopuścił się tuszowania pedofilii w archidiecezjach, które były pod jego pieczą - podkreśla poseł Lewicy.

Pismo do Prezydenta RP

Paweł Krutul, jako członek Komisji Obrony Narodowej w Sejmie wspólnie z posłem Krzysztofem Gawkowskim złożyli pismo do Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy, zwierzchnika Sił Zbrojnych RP o odebranie orderów i wszelakich odznaczeń wojskowych generałowi Głódziowi.

- Nie jest to honorowe, żeby taka osoba miała najwyższe odznaczenia wojskowe, które są przyznawane przez prezydentów RP. Nie zgadzamy się na to, dlatego apelujemy do prezydenta Andrzeja Dudy. Chcielibyśmy również, aby stopień generalski został odebrany, jednak żeby to się stało i urzeczywistniło, muszą być spełnione pewne warunki - tłumaczy Paweł Kurtul.

Dodaje, że wspólnie z innymi posłami apelowali do ministra Zbigniewa Ziobry, jednak nie otrzymali od niego żadnej odpowiedzi.

- Jeżeli chodzi o stopień generalski, to musi być przeprowadzony proces przez prokuraturę i wtedy jest szansa, że stopień może zostać odebrany. Natomiast jeśli chodzi o odznaczenia, to Prezydent Polski na podstawie pisma, które złożyliśmy może je odebrać - mówi poseł Lewicy.

Warto przypomnieć, że w roku 1991 abp Głódź został mianowany na stopień generała brygady, a 11 listopada 1993 r. na stopień generała dywizji. Ponadto został odznaczony przez prezydenta Lecha Wałęsę Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 1998 r. Krzyżem Komandorskim przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.

Rada Miasta w Białymstoku chce odebrać abp. Głódziowi tytuł Honorowego Obywatela. Więcej: Abp Głódź straci tytuł honorowego obywatela Białegostoku?
Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl